Смразяващите “Съседи” от България в топ 10 на проектите, които трябва да се видят във Венеция

25.04.2024 07:32
Така изглежда част от проекта “Съседите”, който представя България на Венецианското биенале. Снимка: Фейсбук

В 218 дни - до 24 ноември, творците интерпретират темата "Чужденци навсякъде"

Най-голямото откритие беше малък павилион на брега срещу Джудека, където артисти и историци са намерили начин да направят видима една скрита глава от миналото на България. Това пише Лора Къминг, обявена за критик на годината на Press Awards 2024, в статията си, посветена на 60-ото издание на Венецианското биенале, която излиза в английските медии The Observer и “Гардиън”.

Тя поставя България сред 10-те задължителни павилиона, които трябва да бъдат разгледани, заедно с този на Египет, Япония, Великобритания и други. По думите ѝ проектът представлява “вълнуващи разкрития за историята на страната от комунистическата епоха, предадени чрез мебелите в типичен български дом”.

Проектът “Съседите”, с който България участва на тазгодишното издание на биеналето, е мултимедийна интерактивна инсталация, която “извежда на показ премълчаните избледнели спомени на оцелелите от политическото насилие на комунистическия режим в България”. Негови автори са д-р Лилия Топузова, Красимира Буцева и Джулиан Шехирян, а куратор е Васил Владимиров.

Българската експозиция впечатлява и журналистката Кейт Конъли от “Гардиън”, която дори идва у нас, за да се запознае с проекта. Темата за лагерите е нова за нас, казва тя, като прекарва два дни с творческия екип.

Според изданието The Art Newspaper именно гласовете, които спокойно преразказват истории, ни позволяват да разберем какво преживяваме - “един човек разказва, че е бил принуден да смени името си, че е бил бит, женски глас от друго място в стаята говори за изненадата си от мълчанието на другите пред лицето на злото”. Но по-смразяващи са местата в проекта, които представляват историите на хората, които не могат или не искат да говорят за спомените си. “Това със сигурност не е депресираща инсталация, има известна красота в това да свидетелстваш, че тези гласове най-накрая се чуват”, пише изданието.

“Заобиколен от кафяви мебели, сламени дюшеци и оскъдните шкафове в нормалния български живот, преживяването за посетителите е тъжно и вълнуващо, но за мнозина шоуто ще предостави и достъп до част от иначе непознатата история. Тишината е нарушена.” Така от сп. Galerie описват българския павилион.

Списанието Apollo представя проекта “Съседите” като “удивителен павилион”. “Когато се приближите до кухнята, където

съдовете и

цилиндричното

ренде стоят

замръзнали

в мивката, усещането за тишина се вкопчва в инсталацията. Гласовете представляват набор от спомени, но има и други, които може никога да не бъдат разказани”, пише там.

Българският павилион кани публиката да навлезе в тревожно пространство, където става свидетел на истински истории за преследване и оцеляване, но също така и на устойчивост и твърд отказ да бъде пропусната от историческите записи. Така представят проекта в сайта Stir World. “Въпреки че тези истории са български, те отразяват една брутална реалност, която продължава да се разгръща по целия свят.”

“Павилионът е урок за днешните проблеми извън България: лесно е да заличиш група хора, по-трудно е да ги върнеш” - пък са думи на Оливър Башиано от изданието ArtReview.

Други от Култура

Младият пловдивски талант Дечо се вдъхнови в "Игри на волята" и пуска песен - "Блато"

Пише припева с въглен на плоча Възможно ли е престоят в блато да се окаже източник на вдъхновение и повод за написването на песен? Точно това се е случило на младия и талантлив пловдивски китарист

Удължават промоцията за театъра в Пловдив, за ден продадоха над 4000 билета

Промоцията с 50 процента по–евтини билети за пловдивския театър се удължава с още един ден, става ясно от тяхна публикация на трупата.  Само за часове вчера са закупени над 4000 пропуска в Черния

Пловдивчани грабят билети за театър, чакат знакова премиера

Най-много се купуваха за премиерата на "Влюбеният дирижабъл" за съдбата на българския поет Вече 30 минути чакам, но няма да се откажа, защото всяка премиера на пловдивския театър е събитие

Някои хора ядат до телевизора, други – до картина на Климт за $ 236,4 млн.

Кои са най-скъпите картини, продавани някога, и какво мислят критиците за тях Светът на изкуството обича рекордите - особено когато цифрите са толкова големи

Ансамбъл "Тракия" учи най-малките на любов към фолклора с коледни концерти

Деца от градини и училища ще присъстват на своеобразни открити уроци Фолклорен ансамбъл „Тракия" започна ежегодното издание на своите коледни образователни концерти

>