Христо Орманджиев: Ако президентът не подпише за външния министър, ще се създаде конституционна криза

16.04.2024 15:49 Ана Михова
Преподавателят по конституционно право гл.ас. Христо Орманджиев

Може ли президентът да откаже да подпише указ за освобождаването на служебния външен министър Димитър Стефанов? "24 часа" потърси мнението на преподавателя по конституционно право във Великотърновския университет  "Св.Св. Кирил и Методий" гл.ас. Христо Орманджиев

- Г-н Орманджиев, може ли президентът да откаже да подпише указа за смяната на настоящия служебен външен министър Димитър Стефанов с Даниел Митов?  

- По принцип е възможно, но смятам, че няма да се случи, защото ще се създаде конституционен прецедент, конституционна криза.

Ако има желание на министър-председателя да освободи външния министър, тази необходимост трябва да бъде декларира с указ на президента. Указът трябва да бъде разписан, за да може да се направи персоналната смяна в състава на  правителството. Ако не го направи, той няма да се съобрази с желанието на министър-председателя.

На практика чл. 99, ал. 5 от конституцията в новата редакция всъщност се свързва с отговорността на министър-председателя и един регистрационен режим на президента, който трябва да утвърди състава. 

- Имали срок, в който президентът трябва да издаде указа?

-  Няма. Конституцията не казва кога трябва да стане, но трябва да се направи заявление от страна на министър-председателя, че иска да смени даден министър. Проблем е, че няма срок, но по принцип се приема, че трябва да е в разумен срок. За разумен срок се приема седемдневния срок. 

- Може ли Народното събрание да гласува вот на недоверие на служебното правителство?

-  Това се коментира във връзка с полагането на клетва от служебното правителство пред Народното събрание. Но на практика то е служебно правителство, в което водещата роля е на министър-председателя. То има санкция на президента и в това е служебният му характер.

Задачата му е да подготви изборите. Каква е логиката да се иска вот на недоверие и на практика да се назначава ново служебно правителство. То затова е служебно, за да подготви изборите и спрямо него да няма типичните парламентарни ходове. 

- Кой носи отговорността за служебното правителство, министър-председателят ли? 

- Той я носи, защото президентът няма друга възможност. Ако откаже да назначи служебното правителство, бихме се изправили пред конституционна криза. 

- Какво трябва да направи Димитър Главчев по отношение на външния министър?

- Трябва да подаде заявление, да внесе писмено искане за смяна. 

- Новият министър пак ли ще положи клетва пред парламента?

- Да, трябва да положи клетва, защото сега тя се полага пред Народното събрание. Това е служебно правителство, което имитира редовно, но със санкция на президента, която е  задължителна.  

   

Други от Интервюта

Калоян Паргов: Радев по-скоро няма да се включи сега, но това означава нова спирала от избори

Сценарият “Зафиров подава оставка” означава да отидем на конгрес и да изберем нов председател - това е голяма турбуленция в предизборна кампания. Означава БСП отново да се вгледа в пъпа си и както

Жельо Бойчев, КЗК: България вече не произвежда основните си храни – въпросът е на национална сигурност

КЗК ще продължи да следи веригите за надценки, голямата задача обаче е да се помогне на селскостопанския сектор, който е раздробен и неконкурентен - Г-н Бойчев

Владо Пенев: На крехка възраст осъзнах, че актьорството може да ме изправи пред моите комплекси и да се справя с тях

Той е от популярните личности, които нямат нужда от представяне и които са известни с таланта и работата си, а не с това, че са известни. Роден е на 24 октомври 1958 г

Съдия Руси Алексиев: При толкова свикани от мен общи събрания е абсурд да се твърди, че искам еднолично да управлявам СГС

Обещах, че ще се допитвам до съдиите по всички важни въпроси, и го правя, казва  председателят на Софийския градски съд И още акценти в интервюто: Командироването в съда става чрез гласуване на

Проф. Николай Овчаров: Да отбележим 14 в. държавност, но без излишна помпозност

Хвърлянето на страната в нов хаос от избори може само да ни върне назад, казва известният историк и археолог Проф. Николай Овчаров е един от най-активните теренни археолози в България през последните

>