Даниел Панов на Независимостта: Нека се обединим около доброто

22.09.2023 16:19 Дима Максимова
Общоградвското шествие премина по главните улици на Велико Търново Снимки: Дима Максимова
Илияна Йотова бе гост на тържествата
Даниел Панов призова политиците за единение
Правничното настроение завладя Търново
Пирамидата на независимостта бе отрупана с венци и цветя
С хоругви тръгна множеството от църквата светиня "Св. 40 мъченици" към Царевец

Кощунство е да се примиряваме с това, че сглобка управлява, смята вицепрезидентът

Горещо беше на Независимостта в центъра на тържествата - Велико Търново. В последния ден от астрономическото лято улиците на града се изпълниха с много празнично настроени българи, които се радваха на слънцето, сладоледа, пъстрото шествие, концертите. Усещаще се обаче и високият градус на политическата есен.

Честванията в историческата и духовна столица започнаха с празнична литургия в Иван-Асеновия храм "Св. 40 мъченици", където на 22 септември 1908 година княз Фердинанд провъзгласява независимостта на България. Великотърновският митрополит Григорий донесе в църквата светиня частица от мощите на пазителя на българския народ Св. Иван Рилски "Би трябвало да осъзнаваме и да филтрираме всяка една година от тези 115, особено сега, защото са наистина трудни времена. Изпитанието отвсякъде бди, изпитанието отвсякъде ни съблазнява. В края на краищата, когато говорим за националност и независимост , най-добре е това да го имаме в нашите сърца и души", каза владиката.

Манифестът, с който васалното княжество България става независимо царство, отново беше прочетен в театрална възстановка на актьорите от Великотърновския театър. В крепостта "Царевец" с военен ритуал бе издигнат българския трибагреник.

"Много е дълга българската памет, но тя не разделя, тя обединява. Затова 115 години по-късно днес е кощунство да си говорим на "наши" и "ваши", на "фоби" и "фили", да се разделяме на променени и не особено променени. Кощунство е след цялата държавническа традиция, която имаме - сред най-старите в Европа, да се примиряваме с това, че сглобка управлява. Не искам да произнасям тази дума, това е унизително за мен и за хората, които ме слушат." Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова от двореца на Царевец.

"Едно правителство има своите и добри резултати, и своите грешни политики, но нека на тази дата изоставим квалификациите, това е диагноза и за самите нас като общество. А, тези, които участват в правителство и управление - нека чуят нашия призив и направят така, че да изтрият това обидно понятие", призова Йотова.

Добави, че си имаме достатъчно проблеми, чака ни тежка зима и тече безпардонна война, която никой не може да обясни в 21-и век. "Ето за това трябва да мислим, а не да поругаваме основния си закон - конституцията, написана тук в този град. Не да се движим от партийни и тяснокотерийни интереси, не да противоборстваме, защото точно хилядолетната ни история сочи, че колкото пъти се разделят царството и народът, толкова пъти враговете ни се опитват да ни изтрият от географската и политическа карта", предупреди вицепрезидентът.

"Ако трябва да се поучим от историята, нека пожелаем водачите на нацията днес да работят и да се борят за националните каузи. С приемственост, традиция и обединение - така, както са го направили предците ни, не с ежедневните препирни и скандали", каза в словото си кметът на Велико Търново Даниел Панов. Подчерта, че историческите крачки в развитието на една държава се оценяват от поколенията и по-важна от оценката на бълтгарите днес е оценката на децата ни утре.

Панов се обърна с призив да бъдем хора, да се подкрепяме и да правим добро. "Така, както го направиха предците ни преди 115 години. Доброто се отплаща многократно! Нека се обединим около доброто и то ще се умножава", каза кметът.

Три военни оркестъра от България и Белгия поведоха празничното шествие от крепостта Царевец до паметника "Майка България", където беше поставен гирлянд от цветя в знак на признателност.

Кулминацията на честванията бе тържествената проверка-заря на площад "Цар Асен Първи". В нея се включи председателят на народното събрание Росен Желязков.

Други от От страната и света

Андрей Гюров: Щабът за цените ще заседава всеки ден, ако кризата се задълбочи (Обзор)

Десетократно са се увеличили сигналите за купуването на гласове Щабът към Министерския съвет, който е сформиран във връзка с кризата с цените на горивата, заседава всяка седмица

ВАС атакува достъпа на МВР до данните от толкамерите

Тъй като се боравело с лични данни, трябвало да бъде попитана и съответната комисия Върховният административен съд обяви за нищожен текст от инструкция, който казва

8 млн. на улицата срещу Тръмп: Най-големият протест в историята на САЩ (Обзор)

Подкрепиха ги Робърт де Ниро и Джейн Фонда 8 млн. американци взеха участие в над 3300 демонстрации в САЩ и по света в това, което бяха най-големите протести срещу президента Доналд Тръмп

Министър Юлиян Попов: Безводието остава дългосрочен проблем, отново ще има режим

"Ще има режим на водата в градовете, в които и миналата година имаше. Проблемите с управлението на водните ресурси и на отпадъците в България са системни и не зависят от това кой печели изборите"

Разкриват 493 секции в 55 държави за вота на 19 април (Обзор)

В София и Пловдив ще има еднакви паравани 493 секции в 55 държави по света ще има за изборите на 19 април. 31 от тях са в страни извън Европейския съюз и за тях важи ограничението до 20 секции

>