С изложба за Златю и концерт стартираха празниците на Стария Пловдив

19.09.2023 12:46 24 часа Пловдив онлайн
Изложбата по случай 120 г. от рождението на Златю Бояджиев е на площад "Римски стадион" в Пловдив.
Внукът на големия художник Златин Бояджиев уважи изложбата в чест на дядо си.
Шефката на "Старинен Пловдив" доц. Елена Кантарева-Дечева и кметът на район "Централен" Георги Стаменов откриха снощи на Античния театър празниците.

"От ателието до музея" е озаглавена изложбата по случай 120 г. от рождението на Златю Бояджиев. Тя е подредена на площад "Римски стадион" и е гвоздеят в празниците на Стария Пловдив, които започнаха вчера и продължават до 30 септември. Тържественото им откриване беше снощи на Античния театър с концерт на „Мишо Йосифов бенд“.
Директорката на общинския институт "Старинен Пловдив" доц. Елена Кантарева-Дечева припомни, че началото на събитието е поставено през 80-те години на миналия век и вече има над 40-годишна история. Празниците популяризират Стария град като място, наситено с автентично културно-историческо наследство, с живот, с престижни артистични форуми и с присъствието на много творци. "Старият град е мястото, където материалното и нематериалното културно, отбеляза Кантарева.
"Един от най-старите живи градове в Европа винаги е покорявал с уникалната си атмосфера и неповторимо очарование, а празниците са традиция, която съхранява духа на Пловдив", каза кметът на район "Централен" Георги Стаменов.

В центъра на събитията тази година е популяризирането на движимото и недвижимо историческо наследство на Старинен Пловдив, както и отбелязването на 120-годишнината от рождението на Златю Бояджиев.

Други от Култура

Поставят паметник на големия музикант Милчо Левиев в Пловдив

Ще свири на пиано на скулптурната композиция, хората ще могат да се снимат до него Паметник на прочутия музикант и джазмен Милчо Левиев ще бъде поставен в Пловдив за 90-годишнината му

Министър взе диригентската палка и направи финала на Виенския бал впечатляващ (Видео)

Пловдивчанинът Найден Тодоров със заразяваща артистичност направи впечатляващ финал на бала Найден Тодоров с видимо удоволствие и със заразяваща артистичност и чувство за хумор

Филмът с българско участие "Нина Роза" спечели "Сребърна мечка" на "Берлинале"

Филмът „Нина Роза”, който е с българско участие, спечели награда „Сребърна мечка” за най-добър сценарий на Международния кинофестивал в Берлин. Церемонията за връчването на отличията на форума се

Убийства и самоубийства и в операта - в “Макбет” те са цели 11

Софийската опера прави нова постановка на тази екстремно трудна вокално творба В пет последователни вечери в Софийската опера и балет идната седмица публиката ще гледа множество убийства

Димо Алексиев ще играе в трупата на пазарджишкия театър

Към екипа на Драматично- кукления театър "Константин Величков" в Пазарджик се присъединява актьорът Димо Алексиев – утвърдено име в българския театър, кино и телевизия

>