Фандъкова с последен рекорден бюджет - 2,55 млрд. (Обзор)

21.08.2023 21:10 Цветелина Стефанова
Йорданка Фандъкова и заместникът ѝ Дончо Барбалов представиха бюджета на София за 2023-а. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

Третият градски ринг, метрото и детски градини са сред важните обекти

София ще има рекордните 2,55 млрд. лв. бюджет през тази година. Проектът бе представен в понеделник от кмета Йорданка Фандъква и заместника ѝ по финанси Дончо Барбалов. Държавният бюджет за 2023 г. бе приет едва в края на юли и това забави и общинските.

Първият бюджет на кмета Фандъкова през 2010 г. е бил 1,2 млрд лв. Сега е два пъти по-голям. Това се дължи на увеличените приходи на общината и по-голямата събираемост без увеличение на данъците и таксите, заяви тя. През този период София е получила близо 4 млрд. лева безвъзмездни европейски средства.

В проектобюджета за тази година собствените приходи на общината нарастват до 930 млн. лева, което е с 88 млн. лева повече от 2022 г. Прави впечатление, че е заложено повечето пари да дойдат от продажба на общинско имущество - 74,6 млн. лв. Това е увеличение с 57,5 млн. лева спрямо миналата година.

Най-големият разход на общината е за капиталовата програма на стойност 670,4 млн. лв. Това е със 76 млн. лв. повече от миналата година. От тези пари 295 млн. лева се осигуряват от европейски програми.

Фандъкова припомни, че през май получи одобрение за 596 млн. лева за капиталови разходи от общинския съвет, за да не спират инвестициите в строителството заради забавянето на държавния бюджет.

Около 200 млн. лв. са предвидени за изграждане на 16 нови улици и булеварди, както и за основен ремонт на 36 улици, булеварди и мостове, обяви кметът.

Най-големият стратегически обект е изграждането на т. нар.

трети градски ринг, включващ булевардите “Филип Кутев” и “Тодор Каблешков”,

за да се свържат “България” и “Симеоновско шосе”. Третият ринг трябва да свърже бул. “Цар Борис III” и “Цариградско шосе”.

Сред приоритетите са продължаващото изграждане на “Ломско шосе”, връзката на града със северната скоростна тангента, както и пробивът на бул. “Рожен”.

До 15 септември трябва да бъде отворен за автомобили участъкът през “Княжево”, където се реконструира трамвайната линия, а през есента да приключи и самата реконструкция на трамвайното трасе по бул. “Цар Борис III”.

Ремонтите на тунела в “Люлин” и на ул. “Николай Коперник” вече приключиха.

Продължението на метрото с 3 км от кв. “Хаджи Димитър” до кв. “Левски Г” е друг важен приоритет. За съжаление, в момента коментираме темата за индексациите на този обект. Той се финансира по плана за възстановяване и устойчивост, където не са заложени средства за индексации, уточни Фандъкова. По тази тема ще има среща с финансовия министър Асен Василев, за да не се стигне до загуба на средства.

Общината има готовност да продължи и участъка на метрото до “Слатина”. Там няколко граждани обжалват плана, надявам се след решението на съда да започнем, защото имаме избран изпълнител, обясни Фандъкова.

На второ място в разходната част е прокарването на канализация в 12 квартала за 104,5 млн. лева.

За тротоари са заделени 48 млн. лв. Мащабната програма ще продължи 4 г. и ще струва общо 120 млн. лв.

За детски градини ще има 60 млн. лв. за 45 нови сгради. Още около 20 млн. лв. ще бъдат отделени за ремонти на детски градини и училища, финансирани по ОП “Региони в растеж”.

Други от От страната и света

Проведе се традиционния благотворителен спектакъл "Българската Коледа" (Снимки)

Завърши благотворителния спектакъл "Българската Коледа", който се състоя навръх Коледа в Народния театър "Иван Вазов". Инициативата се провежда за 23-та поредна година и е под патронажа на държавния

Село Зелено дърво остана без ток в коледната нощ

Малко след 20:15 ч. тази вечер габровското село Зелено дърво остана без ток. Спря и осветлението по улиците на селото. То се намира на пътя между Габрово и местността Узана в Стара планина и трафикът

Зеленски: Разговарях по телефона с американските пратеници Уиткоф и Къшнър

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи днес, че е разговарял по телефона с американските пратеници Стив Уиткоф и Джаред Къшнър, предаде Франс прес, цитирана от БТА

АПИ: 582 снегорина чистят пътищата, карайте внимателно

582 снегопочистващи машини обработват настилките по републиканските пътища. Работата продължава. Шофирайте внимателно! Това съобщиха от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура"

Карети от царските конюшни паркирани в Стара Загора (Снимки)

За царския двор работели първият майстор на файтони у нас Мито Орозов от Враца и синовете му В броя си от събота, 20 декември, вестник "24 часа" разказа подробно за първия производител на кабриолети

>