Президентът дава бавни и предпазливи заявки за политически проект

25.07.2023 17:52 Боряна Димитрова, социолог
Деца на 24 май в Монтана

"Темата с националния празник, поднесена заедно с конституционните промени, крие много пластове и точки на обсъждане. По темата нямаше дебат, тя беше представена като едно от предложенията за промени в Конституцията.

Датата 24 май обединява повечето българи, тя е вълнуващ празник, не казионен. Този ден не е обърнат само към миналото, а и към бъднините ни. Това са важни достойнства, но те бяха обезценени от поднасянето им заедно с един политически въпрос".

Това каза пред БНР Боряна Димитрова от социологическата агенция "Алфа Рисърч".

Социоложката  подчерта, че националният празник е част от идентичността на един народ, затова не може да се сменя често, защото това поставя въпроси и за неговата собствена идентичност. "Така поднесен, няма да осъществи целта - да има по-скоро обединение, отколкото разединение. Дебатът за националния празник трябва да бъде разделен от разговорите за конституционни промени". Димитрова изрази съмнение дали промените в Конституцията ще гарантират реализиране на целите - по-висока справедливост за българските граждани, премахване на на феодализацията по места от различни структури на съдебна власт, прокуратурата. "Остават съмнения, че се правят бързи конюнктурни промени, обратното на това, което е било досега. Рязката промяна в една или в друга посока, за да се избегне една констатирана слабост, не сме сигурни дали ще гарантира качество и справедливост, която хората биха желали".

По думите ѝ обтегнатите отношения между премиера Николай Денков и президента Румен Радев са израз на конкуренция между алтернативни и различни политически проекти. "Вижда се все по-отчетливото позициониране на президента в определено поле. Бавни и предпазливи заявки за политически проект".

Във връзка с предстоящите местни избори Димитрова очерта силни конкурентни битки и напрегната кампания. "Ще видим дали управляващата коалиция ще издържи на бурята на електоралните сътресения".

За това - накъде се движи "Възраждане", тя цитира социологията, според която партията запазва устойчивия си резултат - около 12-13%, т.е. няма индикации за натрупване на сериозен електорален ръст. "Стават по-шумни, по-интензивни като говорене и позиции, но това не увеличава броя на хората, които гласуват за партията. Те стават по-сплотени, по-радикални, по-себеизявяващи се. Българинът не обича крайните, радикалните, напоените с омраза говор и позиции", коментира в заключение социоложката.

Други от Лични

Четвъртият протест - изцяло партиен митинг, старт на предизборната кампания

Няколко пъти по-малко хора, никакво напрежение, никакъв гняв, никакво шествие, никакви провокации, всичко свърши до 20,30 часа Първият протест - изблик на спонтанен гняв

На зла круша - зъл прът! Да спрем да ходим на кръчма за месец

Цените в заведенията растат безумно, показва проучване. Пловдивски ресторанти и кръчми не правят изключение. "Миналата вечер бях в заведение в центъра на града

По време на сглобката ПП–ДБ са "ръкоположили" Пеевски в кабинета на Тодор Живков

Разбрах!!! По време на сглобката ПП–ДБ са „ръкоположили" Пеевски в кабинета на Тодор Живков. По свидетелства на очевидци. Днес, ДБПП си оттеглят ръкополагането и втората победа за два дни е

В политиката господства тежък инфантилизъм и остра интелектуална недостатъчност

Понеже в политиката днес господства тежък инфантилизъм и остра интелектуална недостатъчност, която кара партии и политици да тичат като луди калинки след мимолетни страсти

ПП-ДБ не са разпореждали това безобразие

Ново явление: най-гласовитите народни водачи се дистанцират от многохилядното протестно множество ДОБРОВОЛНО не бих цитирала Божидар Божанов и по широката тема за предимствата на шампоаните с

>