Кремъл: Москва не изпраща наборни военнослужещи в Украйна

01.04.2022 16:57
Руски военни сили СНИМКА: Ройтерс

Кремъл заяви, че Москва не изпраща в Украйна наборни военнослужещи, ден след като президентът Владимир Путин подписа указ за призоваване в армията на 134 500 нови наборници, като част от годишния пролетен призив на наборни военнослужещи в Русия, предаде Ройтерс.

Русия възобнови днес мобилизацията на млади мъже за едногодишна задължителна военна служба, в разгара на въоръжения конфликт в Украйна, предаде Франс прес.

Много руснаци успяват да избегнат военната служба като плащат подкупи или се освобождават по медицински причини или заради обучение във висше училище, съобщава БТА.

На 9 март министерството на отбраната призна, че наборници се бият в Украйна и някои са били взети в плен, след като преди това по различни поводи Путин беше отричал това и заявяваше, че се изпращат само професионални войници и офицери. Руската армия твърди, че наборници са били изпратени на фронта по погрешка и след това са били върнати. На 29 март руският министър на отбраната Сергей Шойгу потвърди, че нито един наборник няма да бъде изпращан в „горещи точки“.

Кремъл твърди, че по разпореждане на Владимир Путин само професионални войници и офицери, подписали договор, се бият понастоящем в Украйна.

Но много независими руски медии съобщиха за случаи на наборници, които са или принудени или настойчиво убеждавани да подпишат договор и след това са били изпратени на украинския фронт.

Въпросът за участието на наборници в руската военна кампания в Украйна е много деликатен.

Други от От страната и света

Патриарх Даниил ще възглави празничната литургия за Рождество Христово в катедралата "Св. Александър Невски"

Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил днес на Рождество Христово ще възглави празничната Златоустова света литургия в патриаршеската катедрала „Св

Обилен снеговалеж се очаква в цялата страна на Коледа

Обявени са оранжев и жълт код Предупреждение за обилен снеговалеж за днес, 25 декември, издаде Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ). В сила ще бъдат жълт и оранжев код

Играчките на българските деца

В миналото Коледа не е била празник на количеството и на разхищението, а на очакването Малко момче седи на пода до огнището. Навън е зима и снегът притиска дървената къща

Честито Рождество Христово!

Честито Рождество Христово, скъпи читатели! „Слава във висините Богу, и на земята мир, между човеците благоволение!" (Лука. 2:14) Според Евангелието на Лука точно това казват ангелите преди повече от

"Ваучер пенсия" от работодателя или самостоятелни вноски в трети стълб трупат сериозно перо за третата възраст

В задаващите се горещи дебати по реформа на пенсионната система в помощ на своите читатели "24 часа" започва поредицата "Умно за пенсиите". Целта ни е да им разясним някои теми от изключителна

>