Бум на пластмасовите отпадъци в Тайланд заради пандемията

19.06.2020 12:57 Франс прес
СНИМКА: Pixabay

Огромни количества отпадъци от пластмаса за еднократна употреба се натрупаха в Тайланд през периода на карантината заради коронавируса, след като търсенето на храна за вкъщи скочи и това провали усилията на страната да намали зависимостта си от екологичния бич.

Заразата даде различни резултати за околната среда в Тайланд.

Дюгони (едри морски бозайници - бел. прев.), костенурки и видри се връщат на плажове, които иначе биха били претъпкани с туристи.

В градските райони обаче купища пластмасови кутии за храна, прибори за хранене и торбички задръстват канали, реки и сметища, в момент когато хората останаха по домовете си заради епидемичната заповед.

Градският боклук почти се е удвоил между януари и март спрямо година по-рано главно заради засилването на доставките на храни, казва Виджарн Симачая, президент на Тайландския екологичен институт.

Само в Банкок през април е отчетен скок на отпадъците с 62 %.

"Ситуацията наистина е обезпокоителна", допълва той.

В мрежата от канали на Банкок събирачите на боклук вадят от зловонните води пластмасови бутилки, торбички и кутии.

"В Тайланд замърсяването с пластмаса може да убие повече хора (от коронавируса)", коментира 12-годишната екоактивистка Ралин "Лили" Сатидтанасарн, която е сравнявана с шведката Грета Тунберг.

Пластмасова детоксикация

Тайланд заедно с Индонезия, Филипините, Китай и Виетнам произвеждат половината от пластмасовите отпадъци в световните океани, според данни на кампанийната група Ocean Conservancy.

През последната година всички тези страни обещаха или въведоха нови правила за забрана на еднократните пластмасови торбички и други артикули за изхвърляне.

През януари Тайланд забрани пластмасовите торбички в супермаркетите и универсалните магазини.

Преди това тайландците използваха средно по осем торби на ден, 12 пъти повече от жител на ЕС.

И докато кралството се справяше добре с вируса, с малко над 3100 заразени и под 60 смъртни случая, страховете от заразяване върнаха с пълна сила пластмасата за еднократна употреба.

Новото нормално идва с повече пластмаса - прибори за хранене в стерилизирани торбички и подправки в пакетчета с цип.

"Голяма част (от допълнителната пластмаса) ще се озове в реките и океаните", предупреждава Тара Буакамсри от Грийнпийс Тайланд.

Той казва, че кризата е подчерта крайната необходимостта от по-добро управление на отпадъците в страна, в която са рециклирани само около 19 % от двата милиона тона пластмасови боклуци, произведени миналата година.

Правителството си е поставило за цел до 2027 година пластмасата в обща употреба да бъде 100 % рециклируема.

Останалите четири големи страни замърсители с пластмаса в Азия тепърва ще дават подробни данни за използването на този материал в периода на вируса.

Някои градове в Япония обаче отчитат увеличение на пластмасовите отпадъци, макар гражданите им да имат по-добро отношение към рециклирането.

Загрижено за трайното пристрастяване на Тайланд към пластмасата, гражданското общество се надява да даде тон за обществена детоксикация.

Учен в Северен Тайланд ръководи екип, който павира пътища с пластмасови торбички, смесени с пясък.

Композитните плочки са по-леки за транспортиране и могат да издържат до 400 години, преди да се разпаднат, твърди Вечсаван Лакас от университета в Чианг Май Раджабхат.

Вдъхновението му да намери алтернатива идва след разходка до плажа с двамата му малки синове, които открили места в покрайбрежните води, пълни с пластмасови отпадъци.

Само че мащабът на тайландската пластмасова индустрия прави малките печалби да изглеждат необичайно големи, казва той, настоявайки, че е необходима по-голяма политическа воля, за да се променят както потребителските навици, така и източниците на суровини.

"Заради влиянието на нефтохимическата промишленост за правителството ще е трудно да прилага агресивна политика", предупреждава той.

"Промяната в манталитета ще отнеме години", прогнозира ученият.

(БТА)

Други от От страната и света

15-годишен с електрическа тротинетка пострада при катастрофа в Стара Загора

Момче на 15 години пострада при катастрофа между индивидуално електрическо превозно средство и лек автомобил в Стара Загора. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР

„иБей“ отхвърли отправената офертата за придобиване от „ГеймСтоп“ на стойност почти 56 милиарда долара

Бордът на директорите на американската платформа за онлайн търговия „иБей" (eBay) отхвърли неочакваното предложение за придобиване от страна на американския търговец на видеоигри „ГеймСтоп"

Спасителят край Малко Търново: Бетонна стена е спряла рейса, без нея нямаше да има оцелели

Единствената мисъл на граничния полицай Ивелин Арабаджиев, докато вадел хората от автобуса, била да не гръмне работещият двигател Преди 10 г. той помага на премръзнали мигранти

Квартални топлоцентрали – следваща стъпка към въглеродна неутралност на Габрово

Новото хоризонтално прокарване на тръбите в отоплителните системи позволява минимални намеси в жилищата и ниски загуби Габрово е сред пионерите в политиките за устойчива енергия и климат

Дете продава билети в бургаски автобус

Сигнал за дете на видима възраст около 10 години, което продава билети в автобус от градския транспорт в Бургас след 20:30 часа в неделя вечер. За случая пред Нова тв разказа мъж

>