Великобритания полита към пропастта

02.06.2020 17:00 Анете Дитерт, "Дойче веле"
СНИМКА: Pixabay

Великобритания е пред най-тежката рецесия от 300 години насам. Борис Джонсън обаче следва своята лудешка стратегия за Брекзит, макар и да е ясно, че икономиката на страната е полетяла към пропастта.

Кризата с коронавируса изцяло измести темата за Брекзита, за който никой вече не говори на Острова. Британците сякаш се умориха от темата. Това обаче може да се промени, защото в края на юни изтича последният срок, до който може да се подаде молба за отлагане на Брекзита. Ако дотогава премиерът Джонсън не поиска удължаване на срока, на 31 декември 2020 британците ще се окажат вън от общността - с или без споразумение. Независимо от коронакризата, а може би тъкмо заради нея, хаотичното напускане без споразумение изглежда най-вероятният изход за момента, предаде "Дойче веле".

Това е така, защото преговорите, които бяха прекъснати заради пандемията от коронавирус, са зациклили. А атмосферата между преговарящите е отровена. Европейският главен преговарящ Мишел Барние, който по принцип залага на спокойния тон, миналата неделя си позволи за първи път да заплаши Лондон, че може да напусне ЕС без сделка и че британците определено ще понесат по-големи загуби, отколкото ЕС.

Най-тежката рецесия от 300 години насам

Фактите говорят точно това: половината от британския износ е предназначен за ЕС, докато износът на ЕС за Острова представлява едва една десета от общия експорт на Общността. Освен това коронакризата изправи британците пред епохална икономическа криза: Bank of England очаква най-тежката рецесия от 300 години насам и прогнозира за 2020 година отрицателен икономически ръст от 14 процента.

За сравнение: Германия очаква отрицателен ръст от 6,3 на сто.

Казано иначе, изглежда разумно премиерът Джонсън да поиска удължаване на преходния период, което Брюксел многократно е предлагал. Но разумът не е най-силното качество на Джонсън. Преди няколко седмици той категорично изключи възможността за удължаване на срока и дотук с нищо не подсказва, че може да промени позицията си. Бързият Брекзит бе мантрата, с която той спечели изборите, и единствената тема, която споява неговото правителство.

В същото време британският премиер е притиснат до стената. Неговата политика за справяне с пандемията е истинска катастрофа - Великобритания е страната с най-големия брой смъртни случаи в ЕС. Въпреки това Джонсън разхлаби ограниченията, което накара учени от кризисния щаб на правителството да се дистанцират от неговия непоследователен курс. Експертите смятат, че е твърде рано за облекчаване на мерките.

Някои от най-фанатичните брекзитъри настояват за бърз Брекзитът - с или без сделка. Колкото по-зле, толкова по-добре, твърдят те. Тяхната цинична логика е следната: в хаоса около коронакризата допълнителните икономически щети от една напускане на ЕС без споразумение ще останат до голяма степен незабелязани.

Полет към пропастта

Почти всички икономисти на Острова обаче предупреждават, че Брекзит без сделка в условията на тежка рецесия ще доведе до фатални последици. Ако срокът в края на юни просто изтече, няма да има време за постигане на ново споразумение. И един „No Deal"-Брекзит ще стане все по-вероятен. Точно такъв изход от сагата с Брекзита не би могло да желае нито едно британско правителство, включително и това на Борис Джонсън.

Той обаче се е отправил с пълна газ към неизвестността, без да затегне предпазния колан. С това рискува да отмине и последната спасителна отбивка преди пропастта. Тази лудешка стратегия винаги му е помагала да излезе сух от водата. На това се надява явно и сега. Но един Брекзит без сделка ще означава за британската икономика полет към пропастта.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>