Планират летни дати за матурите

01.04.2020 14:10 Ярослава Прохазкова
КРАСИМИР ВЪЛЧЕВ

Сега са фиксирани за края на май

Матурите да бъдат преместени за по-късни дати, вероятно през лятото, обмислят в образователното министерство. Това ще се наложи, ако училищата останат затворени и след 1 май, обясни пред “24 часа” образователният министър Красимир Вълчев.

Засега училищата са затворени до 12 април, а датите на зрелостните изпити са фиксирани в наредба за края на май.

За дванадесетокласниците има общи обсъждания в ЕС, като трябва да се вземе съгласувано решение, за да могат абитуриентите да кандидатстват не само в България. Завършващите гимназия ще имат възможност да кандидатстват, дори и това да е по-късно тази година - след като положат матурите и си получат дипломите. Висшите училища са разумни и заинтересовани да се съобразят, обясни Вълчев. Министърът вече е разговарял с българските университети.

Засега не се мисли за отмяна на изпитите за външно оценяване след 4-и и и след 10-и клас, обясни още Вълчев. То било необходимо, но не на всяка цена и може да бъде отменено, ако училищата останат затворени още дълго време.

Оценяването след 4-и и 10-и клас не трябва да предизвиква повече тревоги, отколкото едно вътрешно оценяване. Учителите също не трябвало да имат притеснения, че ще бъдат държани отговорни за евентуално ниски резултати, успокои министърът.

90% от учениците и 96% от училищата са включени в дистанционно обучение в момента, показвали данните на образователното министерство. Тези, които не са включени, не значи, че не провеждат образование. За 2/3 от необхванатите се използват комбинация от техники - интернет приложения плюс взаимодействие по телефона, носене на материали в домовете, обясни Красимир Вълчев. Където децата нямали компютри, но имали телефони, часовете се провеждали през социални мрежи. На място се ходело, когато няма и мобилни телефони. За целта на учителите и медиаторите ще бъдат осигурени защитни облекла.

Удължаването на учебната година не е неизбежно, зависи докога ще продължат мерките. Ако занятията се възстановят след средата на май, може би ще има минимално удължаване, добави министърът.

“Ако имаме няколко седмици до края, няма да има нужда да удължаваме. Част от часовете по учебен план, които са задължителни, но не могат да се проведат дистанционно, ще трябва частично да се проведат след възстановяване на присъствените занятия. Някои практики в професионалните гимназии също, макар че част от тях се осъществяват в електронна среда”, обясни Вълчев.

Други от От страната и света

Китай блокира придобиването на софтуера с изкуствен интелект „Манус“ от „Мета Платформс“

Китайски регулатор блокира днес постигнатото споразумение за придобиване на разработения от китайски стартъп софтуер с изкуствен интелект (ИИ) „Манус" (Manus) от американската технологична компания

Съдът отложи делото срещу бившата полицайка Симона Радева

Софийският градски съд отложи делото срещу бившата полицайка Симона Радева. Тя е обвинена в укриване на Георги Семерджиев след тежката катастрофа с две жертви, която той причини на 5 юли 2022 г

Втора присъда за купуване на гласове в Монтанско наложи Районният съд в Лом

Втора присъда по обвинение за купуване на гласове в област Монтана бе наложена от Районния съд в Лом, съобщиха от пресслужбата на Окръжния съд в Монтана

ВАС отмени финансова санкция от близо 250 000 лв. за община Търговище

Върховният административен съд окончателно отмени наложена на община Търговище финансова корекция в размер на близо 250 000 лв. по проекта за модернизация на уличното осветление, съобщиха от общината

Куриерът все по-рядко звъни у дома, вземаме пратката от шкафчето

Само за година ръстът на локърите е 122% Куриерът все по-рядко идва на адрес. От няколко години все по-масово човек си взема пратката от шкафчето на фирмата

>