До 2 г. затвор и 5000 лв. глоба за тези, които горят боклуци

10.12.2019 07:01 Митьо Маринов
Замърсен въздух над София

Лишаване от свобода до 2 години и глоба в размер от 2000 до 5000 лв. Такива драконовски мерки предвиждат промените на Наказателния кодекс в случаи на изгаряне на големи количества отпадъчни масла, всякакви разновидности на нефтопродукти, каучук, пластмаса и текстил. Предложенията са на депутати от ГЕРБ и ще бъдат внесени днес, а причината е зачестилите сигнали за замърсяването на въздуха в София и други големи градове.

За по-леки нарушения е предвидено наказание до 1000 лв. и пробация. Друго предложение за промяна е по сигнал, с решение на съда, да могат да се правят проверки и по домовете, дали се изгарят отпадъци за отопление. "В момента има административни санкции. Общината постоянно извършва проверки, но те обхващат само тези, които са хванати навън да горят нерегламентирани отпадъци. Идеята ни в законопроекта е когато това се инкриминира, с решение на съд, да се направи проверка.

Да не се хванат само тези, които горят гуми навън, но и тези, които го правят вкъщи", каза за "24 часа" депутатът от ГЕРБ Александър Ненков, който е един от вносителите на предложенията.

И в момента е инкриминирано изгарянето на отпадъци, но само при много тежки случаи, когато деянието доведе до тежки телесни повреди или дори смърт. Новите промени предвиждат законът да се доближи до проблема със замърсяването на въздуха.

Други от От страната и света

Илияна Йотова: Благородство е думата, която най-добре описва проф. Герджиков

Честита 80-годишнина на проф. Огнян Герджиков! Благородство е думата, която за мен най-точно описва професора, написа във фейсбук президентът Илияна Йотова и публикува снимки от честването

Кампанията, която ще изпрати новите 240 депутати в парламента – пак под знака на войната като през 2022 г.

На 20 март започва поредната предизборна кампания, която ще изпрати новите 240 депутати в 52-ото народно събрание. Кандидатите са вече ясни - 4786 души (1439 жени и 3347 мъже)

Атаки до пълно изтощение - за ден цената на газа в Европа скочи с 30% (Обзор)

Войната оскъпява самолетните билети в ЕС Европа беше ударена с близо 30% увеличение на цените на газа   след атаки на Иран по една от най-важните в света платформи за добив на втечнен природен газ

Депутатите първо спасиха, после изтриха 437 млн. по плана за възстановяване (Обзор)

На прощаване с 51-ия парламент депутатите ускорено гласуваха законопроекти в опит да спасят плащания по плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). В последния си работен ден в четвъртък приеха

Румънско месо през нелегални кланици до Ихтиман в магазини в София (Обзор)

БАБХ вече е подала сигнал до прокуратурата, схемата действала от поне 3-4  години Месо от Румъния, внесено незаконно у нас и транжирано в нелегални кланици до Ихтиман, е стигнало до магазини в София

>