НАП провери близо 150 хранителни магазина, пекарни и месарници през първите дни на април

08.04.2026 12:13
Яйца Снимка: pixabay

През първите дни на април фискалните инспектори от НАП са проверили близо 150 хранителни магазина, пекарни и месарници. Целта на контролните действия е да установят дали има необосновано повишение на цените и най-вече на традиционните за Великден стоки – яйца, агнешко месо и козунак. За констатираните нарушения са съставени общо 18 акта, съобщават от НАП.

Наличие на необосновано повишение на цените е установено при около 8% от проверените търговски обекти, а в 17% от обектите са издавани касови бележки, които не отговарят на нормативните изисквания.

От октомври миналата година до момента фискалните инспектори от НАП са проверили близо 14 000 търговски обекта, сред които най-много са хранителни магазини и заведения за хранене.

За констатираните нарушения до момента инспекторите от НАП са издали близо 1100 акта и над 400 наказателни постановления на обща стойност почти 1 027 675 евро.

Масираните проверки в хранителни магазини за спазване на Закона за въвеждане на еврото в Република България продължават. Екипите ще изискват документи за произход на стоките, данни, свързани с доставчици, доставни и продажни цени, доставено и продадено количество, дати на доставките, обороти, разходи и други.

Други от От страната и света

Столична община стартира нов избор на почистващи фирми в „Слатина", „Подуяне" и „Изгрев"

Столичната община стартира нова процедура за избор на почистваща фирма за Зона 3, включваща районите „Слатина", „Подуяне" и „Изгрев". Избраният подход - процедура по пряко договаряне

ВКС образува тълкувателно дело за правото на Сарафов да иска възобновяване на дела след 21 юли 2025 г.

Очаквано ВКС ще тълкува дали след 21 юли 2025 г. изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов има право да иска възобновяване на дела. Че подобно дело се подготвя

Историята на българския химн оживява в сърцето на Русе

На 15 април от 16 ч. на площад „Александър Батенберг" в Русе жителите и гостите на града ще имат уникалната възможност да станат свидетели на историческия момент отпреди 134 години

Постоянен арест за шофьора, хванат дрогиран и с 5,95 промила алкохол

Окръжен съд Кюстендил потвърди определение на Районен съд Дупница, с което е взета мярка за неотклонение „Задържане под стража", по отношение на обвиняем за две престъпления – управление на МПС след

Да внасяме ли работници от Узбекистан и Непал?

Чужденците изтласкват по-необразованите българи от трудовия пазар, смятат икономисти Не са взели мястото на нито един активен нашенец, отговарят работодателите Ако преди десетина години някой бе

>