Откриха в магазини течност за чистачки с високо съдържание на метанол

31.01.2026 20:46
Течност за чистачки. Снимка Архив

Високо съдържание на метанол в течности за чистачки, предназначени за масова употреба. За това сигнализира български производител, който е изследвал лабораторно продукти, купени от търговската мрежа на случаен принцип, съобщи БНТ. Токсичната съставка е разрешена само за професионална употреба според европейското законодателство.

В лабораторията на това предприятие са изследвани 17 различни течности за чистачки и размразяване на предни стъкла, които са закупени от магазини в цялата страна. В 19% от тях регистрират метанол в пъти над допустимите количества. Резултатите заедно с касовите бележки на продуктите са изпратени до Комисията за защита на потребителите и Министерството на здравеопазването.

"Метанолът е силно токсичен индустриален продукт. Той не е създаден за използване от обикновения потребител. Рискът е особено голям, като освен тежки увреждания на човешкия организъм може да доведе и до фатален край." Това твърди Иван Попчев, производител.

Заради ярките си цветове, тези препарати трябва да се държат далеч от деца. Такава течност обаче може да бъде опасна и за шофьорите.

"Пътувайки известно време примерно час, два, пръскайки 10-15 пъти, той попада в купето, може да предизвика замайване, виждане на бели петна, което е изключително опасно при шофиране и може да доведе и до други инциденти", допълва Попчев.

Експерите са установили още, че на етикета на някои продукти също има несъответствия. Макар, че е указана друга съставка, при анализ било устантовено, че всъщност съдържат метанол. Съветът към потребителите е внимателно да четат етикета при покупка.

От Министерството на здравеопазването заявиха за БНТ, че работят по сигнала и ще съобщят резултатите, след като приключи проверката. В отговора си също припомнят, че от 2018 г. в течности за чистачки и размразяване, предназначени за масовия потребител, е забранено да има 0,6 процента метанол или дори повече, тъй като е опасен и може да доведе до отравяния. Докато проверките на институциите текат, всички продукти обаче все още са в продажба

Други от От страната и света

Гюров: Важно е да има предвидимост при прилагането на мерките срещу последствията от войната

Важно е да има предвидимост и хоризонт при прилагането на мерките, свързани с отражението на кризата в Близкия изток върху България. Това заяви министър-председателят Андрей Гюров на заседанието на

Патриарх Даниил ще възглави богослуженията за Лазаровден и Цветница

Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил ще възглави богослуженията за Лазаровден и за Вход Господен в Йерусалим - Цветница, съобщиха от Българската патриаршия

Четирима са задържани при полицейска спецакция в Шуменско

Активните полицейски действия за противодействие на конвенционалната престъпност, наркоразпространението и предотвратяването на престъпления против политическите права на гражданите в Шуменско

Яйцата до 8-ия ден са пресни, ето кои цифри да следите на черупката (Графика)

Внос от Украйна на 14 млн. бройки притесни потребители дали са качествени, от БАБХ успокояват, че правят непрекъснати проверки Пазаруването на яйца за Великден не е въпрос на късмет

Кампанията за кръводаряване „Запали свещичка – Подари живот!" започва на Цветница в цялата страна

В деня на християнския празник Цветница започва пролетната кампания за безвъзмездно и доброволно кръводаряване „Запали свещичка – Подари живот!". Инициативата ще продължи и през Светлата седмица след

>