Гърция вече не пуска кола да излезе от страната, ако има неплатена глоба

09.11.2025 16:51 Бойка Атанасова, Атина
Чрез функционирането на информационната система местната власт ще получи приходи СНИМКА: pixabay

Чужденците, които са нарушили правилата за движение по пътищата в Гърция, вече ще плащат глобите, преди да напуснат страната. 

С нова цифрова система, която е свързана с митницата, ще се проверяват всички автомобили на границата. За готовността да заработи съобщи министърът на цифровото управление Димитрис Папастергиу.

Министерството вече я внедрява. По регистрационните номера митническите власти получават в реално време информация дали има наложена глоба за пътно нарушение. Плащането ще става на митническия пункт на сухопътната граница преди напускане на страната.

Същата система се поставя и на летищата в секторите, където се отдават автомобили под наем. При напускане на Гърция с ферибот по същия начин ще се отчитат неплатени глоби по регистрационните табели.

„Всяко потвърдено нарушение ще достига до митниците в реално време. Шофьорът няма да може да напусне страната, ако не е уредил задълженията си. Това е истинско дигитално кръстовище, което не само защитава държавата от укриване на данъци, но и засилва равенството между гръцките и чуждестранните шофьори", подчерта министърът.

Димитрис Папастергиу обяви още, че новата система скоро ще бъде разширена до туристически дестинации, където превозните средства с чуждестранни регистрационни номера и колите под наем са значителна част от трафика през летните месеци.

Целта е „да се затворят всички „дупки" и да се създаде "прозрачна, справедлива и автоматизирана публична администрация, от града до последната митническа служба в страната".

Системата напълно автоматизира регистрирането на нарушенията, изпращането на призовки и събирането на глоби чрез централизирани механизми, докато приходите се разпределят на общините с прозрачност и стабилност. Средствата от глобите се влагат за подобряване на пътищата.

Гръцките власти припомнят, че е забранено да се шофира със замърсени регистрационни номера. А с 350 евро се наказва всеки опит за поставяне на стикери или умишлено прикриване на цялата информация по регистрацията на автомобила.

Други от От страната и света

Арестуваха 20-годишен в Сливен, нахлул в чужд апартамент и насочил оръжие срещу полицаи

Задържан е 20-годишен мъж, проникнал в апартамент в Сливен, съобщиха от Областната дирекция на МВР.  Малко преди 19 часа тази вечер в дежурната част на Районното управление е получен сигнал за мъж

Минаваш на червено, не спираш на “Стоп” в Гърция? 700 евро веднага и сваляне на номерата за 60 дни

Вече не може да се плаща половината сума в рамките на 10 дни - глобите се дължат в пълен размер Нови, още по-строги санкции дебнат шофьорите в Гърция, а глобите скачат до хиляди евро при по-сериозни

Населението се стопи с 500 хил., но чиновниците се раздуха с още 3000 (Графика)

Служители на еднакви позиции с разлика от 3-4 пъти в заплатите. Най-добре платени са директорите на дирекции с възнаграждения от 6383 лв. Населението на България се топи с бързи темпове

Ройтерс: Тръмп се стреми да окаже по-голям натиск върху Хавана

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа днес указ за "разширяване на санкциите на САЩ" срещу правителството на Куба, предаде Ройтерс, като се позова на двама служители на Белия дом

Преместиха спешно Нобеловата лауреатка за мир Наргес Мохамади от затвора в болница

Осъдената иранска Нобелова лауреатка за мир Наргес Мохамади беше спешно преместена от затвора в болница в Северозападен Иран след „катастрофално влошаване" на здравето ѝ

>