Топспециалисти преглеждат безплатно юноши и възрастни за акне в Пловдив

26.09.2025 08:41 24 часа Пловдив онлайн
Клиниката по кожни и венерически болести в Пловдив.

Около 80 процента от тийнейджърите развиват симптоми на това заболяване

Специалистите от Клиниката по кожни и венерически болести към УМБАЛ „Свети Георги" в Пловдив организират безплатни прегледи за акне в периода от 1 до 3 октомври. Инициативата е част от кампанията на лечебното заведение „Здраве за всички", насочена към превенция и навременно диагностициране на социално значими заболявания, съобщават от здравното заведение.
Прегледите са предназначени за юноши и възрастни, които страдат от акне – най-често срещаното незаразно заболяване на кожата. Смята се, че около 80 процента от тийнейджърите развиват симптоми на акне. То може да се прояви и в зряла възраст, като най-често засяга лицето, гърба, гърдите и раменете.

Причините за акне могат да бъдат наследственост, хормонални промени, прием на определени лекарства, начин на живот и други фактори. Макар и да не е опасно за здравето, заболяването може да протече тежко, да бъде болезнено, да оставя белези и да води до емоционален стрес и ниско самочувствие.

Специалистите от клиниката предупреждават, че самолечението и непроверени методи често усложнява състоянието. В рамките на инициативата пациентите ще получат професионална консултация, индивидуална терапевтична схема и хигиенни препоръки от дерматолози в Клиниката.

Прегледите ще се извършват от 1 до 3 октомври в часовия диапазон от 10.00 ч. до 12.00 ч. в Клиниката по кожни и венерически болести на УМБАЛ „Свети Георги" в Пловдив, бул. „Васил Априлов" 15А. Консултациите ще се извършват само след предварително записване на телефон 032/602 469.

Други от Докторе кажи

От Здравната каса ще поискат с бюджета за 2026 г. да се въведе електронна здравна карта

От Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще поискат с бюджета за 2026 г. да се въведе електронна здравна карта. Това каза на среща с журналисти управителят на НЗОК доц. Петко Стефановски

ВМА – първата болница в България с бърза активация на еЗдраве на място

Военномедицинска академия (ВМА) реализира първата в страната инициатива за улеснена активация на електронни здравни досиета директно в структурата на лечебното заведение

Проф. Ива Христова: COVID достигна пика си и се оттегля, но грипът настъпва

Огромна част от заболелите от грип остава скрита. При всички случаи те са много повече от официално регистрираните. Набират скорост и другите респираторни заболявания. Първо, разбира се, е SARS-CoV-2

Сънната апнея удвоява риска от Паркинсон

Хората с нелекувана обструктивна сънна апнея имат двойно по-висок риск да развият болестта на Паркинсон, показва ново мащабно изследване върху 13,7 млн. американци

Нова онлайн платформа за обучение ще подпомага българските педиатри

Нова онлайн обучителна платформа  „Основи на успешната детска болница" ще подпомага български педиатри. Програмата се реализира с помощта на Фондация „Америка за България"

>