Родителите на детето с инвалидна количка, свалено от полет: На летищата в Тулуза и Малта нямаше проблем

08.08.2025 22:38

Инвалидната количка, заради която дете беше свалено от полет на летище "Васил Левски", е минала без проблем на летищата в Тулуза и Малта. 

Това разказаха родителите на детето Васил и Серие пред Нова тв. 

Семейството е било свалено от пилота преди полет до Тулуза през Бергамо на Ryanair. Причината - количката на момчето не отговаряла на условията за безопасност заради батерията.

„Настаняваме се и 10 минути преди излитане капитанът идва и казва: „Трябва да слизате от самолета", разказа бащата Васил Тодоров.

„Това е ужасно. Буквално бяхме в самолета и те ни свалиха", допълни майката Серие Ходжова.

Семейството живее във Франция от години, където единият от синовете им се лекува от спинална мускулна атрофия. Те закупили билети за отиване и връщане. 

"Преди това се информирахме добре, защото за първи път пътуваме с инвалидната количка. Казаха ни, че няма абсолютно никакви проблеми. За идване минахме от Тулуза към Малта и от Малта към София. И на двете летища – нито при чекирането, нито в самолета имаше някакви проблеми", разказа още бащата.

„Аз съм звъняла преди да купим билетите. Отидохме на летището в Тулуза, представихме количката и казаха, че няма проблеми", обясни Серие Ходжова.

За превоза на инвалидни електрически столове, авиокомпанията има изисквания - пътниците да обявят състоянието на стола 48 часа преди полета и батерията да отговаря на определени характеристики. По думите на семейството, тяхната е в норма.

„Имаме доказателства, имаме документи. Батериите са пълни с гел и няма никакви проблеми за пътуване", каза Васил Тодоров.

„Аз им представям документа и им казвам, че преди две седмици сме пътували със същата количка с малкия. Нямало е проблем", обясни Серие Ходжова.

По случая е назначена проверка от Министерството на транспорта. 

Други от От страната и света

Илияна Йотова: Благородство е думата, която най-добре описва проф. Герджиков

Честита 80-годишнина на проф. Огнян Герджиков! Благородство е думата, която за мен най-точно описва професора, написа във фейсбук президентът Илияна Йотова и публикува снимки от честването

Кампанията, която ще изпрати новите 240 депутати в парламента – пак под знака на войната като през 2022 г.

На 20 март започва поредната предизборна кампания, която ще изпрати новите 240 депутати в 52-ото народно събрание. Кандидатите са вече ясни - 4786 души (1439 жени и 3347 мъже)

Атаки до пълно изтощение - за ден цената на газа в Европа скочи с 30% (Обзор)

Войната оскъпява самолетните билети в ЕС Европа беше ударена с близо 30% увеличение на цените на газа   след атаки на Иран по една от най-важните в света платформи за добив на втечнен природен газ

Депутатите първо спасиха, после изтриха 437 млн. по плана за възстановяване (Обзор)

На прощаване с 51-ия парламент депутатите ускорено гласуваха законопроекти в опит да спасят плащания по плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). В последния си работен ден в четвъртък приеха

Румънско месо през нелегални кланици до Ихтиман в магазини в София (Обзор)

БАБХ вече е подала сигнал до прокуратурата, схемата действала от поне 3-4  години Месо от Румъния, внесено незаконно у нас и транжирано в нелегални кланици до Ихтиман, е стигнало до магазини в София

>