До 2000 лв. глоба за пенсионера, запалил огън в с. Плоски, евакуирано при големия пожар в Пирин

04.08.2025 17:15 Тони Маскръчка
Кадър от дрон, заснел мъжа от с. Плоски да гори отпадъци. СНИМКА: МВР

До 2000 лв. глоба грозят мъжа от санданското село Плоски, който този сутрин запали огън в имота си. Селото бе евакуирано за два дни при големия пожар в Пирин, където все още има тлеещи огнища.

В 7.30 ч. днес при ежедневния обход с дрон над големя пожар в Пирин, са установени запалвания на суха лисна маса. Установено е лицето и му е съставен акт за административно нарушение. Наложила се е намеса на екип пожарникари за погасяването на огъня. Предстои налагане на глоба, която е до 2000 лв. На място е изпратен на екип на ОДМВР – Благоевград, за установяване на лицето, обясни Валентин Василев, директор на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" в Благоевградска област..

Пожарникарите са съставили и още един акт за подобно нарушение. Той е на лице, изстреляло сигнала ракета в местност край Банско. Ще бъде глобен за използване на открит огън до горска територия.

"Запалването на открит огън крие огромен риск за възникване на неконтролируем пожар. Високите температури и вятър влияят за това. Силният вятър в района на Илинденци и Плоски допринася за бързо разрастване на пожара", предупреди Василев.

На територията на пожара в Пирин има пет екипа огнеборци, които заедно със служители на горските стопанства от Кресна, Катунци и Струмяни обхождат терена. Откриват нови огнища и работят по погасяване на стари. Днес са стигнали до 3 по-сериозни огнища. Пожарът не е навлязъл на територията на Национален парк "Пирин".

Според пожарникарите винаги има рискове от ново разпалване на огъня в планината, защото пожарът е засегнал торфената покривка, която тлее в дълбочина и след няколко дни да се появи на повърхността ново огнище.

90% от пожарите от началото на сезона са заради човешка дейност - небрежност при боравене с огън, при почистване на дворове, изваряване на зимнина, косене на площи и др.

Други от От страната и света

Хиляди в 24 града: Жълтите павета не са България! (Обзор)

Два пъти избрахме президента Радев, съжаляваме и ще си поправим грешката, обеща кметът на Белица и зам.-председател на "ДПС - Ново начало" Радослав Ревански “Жълтите павета не са България”

Доживотен за Веско, убил и разфасовал приятеля си заради рухнал бизнес с криптовалути (Обзор) с криптовалута

Нарязал трупа в банята на дома си в центъра на София с помощта на колега  Меките части изхвърлил в тоалетната, костите заровили на Витоша С доживотна присъда за Веско Вълчинов приключи делото за

Делян Пеевски: Днес дадохме урок по демокрация и любов към България

"Днес бе чудесен ден за българската демокрация. Ден, в който заявихме мирно, но категорично, че никой не може да отклони нашата родина България от нейния евроатлантически път

Привърженици на ГЕРБ и ДПС заедно подкрепиха правителството на площада в Стара Загора (Снимки)

Привърженици на ГЕРБ и на ДПС се сляха на площада пред общината в Стара Загора тази вечер, за да подкрепят правителството и да кажат "Не на омразата". След това пак заедно направиха шествие до

Радев удостои Роберто Санторели с Почетния знак на президента

Италианският бизнес има важен принос за растежа на българската икономика и развитието на нейната конкурентоспособност и модернизация. Това заяви държавният глава Румен Радев в рамките на церемония

>