Всеки пети германец живее сам

17.07.2025 07:19
Германия. Снимката е илюстративна Снимка: pixabay

През миналата година около 17 милиона души в Германия са живели сами, или повече от един на всеки петима, показват данни на Федералната статистическа служба (Destatis), цитирани от ДПА и БТА.

Броят на едночленните домакинства се е увеличил рязко през последните две десетилетия, като е нараснал с около 22 на сто от 2004 г. насам, когато 14 млн. души (17,1 на сто) са живели сами. Сега този дял е 20,6 на сто от населението.

Най-много едночленни домакинства има сред по-възрастните хора. Повече от една трета (34 на сто) от хората на възраст 65 и повече години живеят сами, а сред хората на възраст 85 и повече години този дял достига 56 на сто. Но тенденцията засяга и по-младите: 28 на сто от хората на възраст между 25 и 34 години вече живеят сами - доста над средното ниво, твърдят статистиците.

Общият показател за Германия е значително по-висок от средния за ЕС, който е 16,2 на сто.

Според данните жените са по-склонни да живеят сами (21 на сто), отколкото мъжете (20 на сто). Делът на хората, които живеят сами в Германия, е по-висок, отколкото в повечето други страни от ЕС. По данни на германската статистика средно 16,2 процента от хората в ЕС живеят сами.

Само в Литва, Финландия, Дания, Естония и Швеция повече хора живеят сами в домовете си, отколкото в Германия. Според статистиците делът на хората, които живеят сами, е особено нисък в Словакия, Ирландия и Полша.

Според статистическата служба живеенето сам очевидно може да бъде свързано със самотата. Всеки четвърти човек, който живее сам, често се чувства самотен. Освен това самотно живеещите хора са особено уязвими към бедността. Според предварителните резултати от микропреброяването през 2024 г. 29 на сто от едночленните домакинства са изложени на риск от бедност. Този дял е почти два пъти по-висок от този на населението като цяло (15,5 на сто).

Други от От страната и света

Православен календар за 17 декември, вижте кой празнува имен ден

Св. прор. Даниил и св. 3 отроци Анания, Азария и Мисаил Когато Йерусалим бил превзет от вавилонците, цар Навуходоносор избрал измежду пленение юдеи най-красивите и най-умните, за да му служат

Само в "24 часа" на 17 декември: VIP игри за деца: плащай или си слабак!

Само в "24 часа" на 17 декември четете:  Търси се кой да вложи 1 млрд. евро в "Топлофикация" на концесия или с публично-частно партньорство Седем се състезават за европейски прокурор

След 5 дни дебати гръцкият парламент одобри бюджета за 2026 г.

Гръцкият парламент одобри бюджета на страната за 2026 г. след петдневни дебати, завършили тази вечер с изказвания на партийните лидери и електронно поименно гласуване

Седем се състезават за европейски прокурор, сред тях заместничка на Гешев и вечен кандидат (Обзор)

Мандатът на Теодора Георгиева, която от месеци е отстранена заради проверка, изтича в края на юли Окончателното назначаване се прави от Съвета на ЕС Седем са кандидатите за български европейски

Задържаният директор за камери в тоалетните е проверяван от МОН преди няколко месеца

Директорът на 138–о училище „Проф. Васил Златарски", който по-рано беше задържан за скрити камери в тоалетните на учебното заведение, е проверяван през пролетта на тази година по сигнал от учители за

>