Братя Домусчиеви са забогатели - гонят по 3 млрд. долара всеки

01.07.2025 20:20
Кирил и Георги Домусчиеви Снимка: Архив

  По 2,9 млрд. долара имат вече братята Кирил и Георги Домусчиеви, показва класацията на "Форбс" на милиардерите в реално време. Тя отчита стойността на акциите на борсите в последния ден.

Максимума, до който са достигали досега двамата единствени българи в класацията бе 2,7 млрд. Те се движеха между 2 и 2,2 млрд. долара от 2022 до 2024 г.. Към края на годината правят рязък скок и през януари т.г. вече имат по 2,7 млрд. като заемат 1362-о място в годишната класация на милиардерите.

От тогава до днес правят нов скок и достигат до 2,9 млрд. Домусчиеви са се изкачили до 1316-о място.

Ето как ги представя Форбс в годишната си класация: 

Георги Домусчиев е съсобственик, заедно с брат си Кирил, на българския инвестиционен конгломерат Advance Properties.
Основана през 2003 г., Advance Properties има интереси в здравеопазването на животните, корабоплаването, управлението на пристанища, недвижимите имоти и футбола.
Най-големият актив на Advance е Huvepharma, шестата по големина компания за здравеопазване на животните в света, която има фабрики в четири страни, включително САЩ.
Братята Домусчиеви започват да продават обувки местно производство през 90-те години на миналия век, а след това започват да инвестират в приватизирани държавни компании.
Те също така притежават най-голямата медийна телевизионна мрежа в България, Nova TV, от февруари 2019 г. до януари 2021 г., когато я продават за 340 милиона долара.

Други от От страната и света

В последния момент Венко Сабрутев и ПП-ДБ спряха проект за по-високи втори пенсии (Обзор)

В Европа парите се инвестират в летища, магистрали, болници и студентски градчета И при най-консервативния подход промените дават 763 евро втора пенсия при 3595 евро заплата Мултифондовете

Сарафов или друг? 6 часа спорове във ВСС, но ще реши колегията на прокурорите (Обзор)

Пленумът остави без разглеждане искането на служебния правосъден министър, защото прецени, че не е компетентен да се произнесе Докато кадровиците дебатираха

Съдът в Хасково освободи под гаранция от 5000 евро обвиняем в отвличане на 21-годишна жена

Състав на Окръжния съд в Хасково постанови мярка „гаранция в пари" в размер на 5000 евро на 40-годишния Валентин Маринов, като уважи молбата му за изменение на предишната наложена мярка за задържане

Съдът го разреши, но трамвай може да спре 215-метровия небостъргач в София (Обзор)

Терзиев: Ще продължим да се борим, ще защитим интересите на софиянци Кметът спешно да издаде нова заповед, за да няма строителство, поиска "Спаси София" Ще има ли София скоро нова най-висока сграда

Юлиян Попов: Отказах на хората на Калушев да се поднови меморандумът с тях

"Хора от групата на Ивайло Калушев идваха при мен. Отказах да подновя меморандума. Дойде Ивайло Иванов. Проведох разговор с него. Той искаше да се поднови споразумението. Казах му, че няма как

>