Първо Джулай в 5,31 часа, после на работа

30.06.2025 01:00
Джулай на бургаския плаж
Хипари посрещат изгрева на морския бряг на Варвара.
Красен Кралев СНИМКА: ЛИЧЕН ПРОФИЛ ВЪВ ФЕЙСБУК
Архивен кадър от Джулая във Варна в първите му години СНИМКА: ПРОФИЛ НА КРАСЕН КРАЛЕВ ВЪВ ФЕЙСБУК

Не ви се пътува, а все пак искате да посрещнете първите юлски лъчи по различен начин? Предлагаме ви да го направите с нас, гребейки падъл борд на Панчаревското езеро, а после може дори да отидете на работа и да продължите с всекидневните си задължения. Удоволствието в 5 ч сутринта обаче не е безплатно и струва 45 лв. на човек.

Това е само една от десетките обяви във фейсбук за Джулая - този специфичен български празник, в която гледката на първоюлския изгрев си има цена. От къмпинги по морето до хотели в планината се надпреварват с пазарни предложения за “момента, който никога няма да забравите”. Най-екстремната оферта е среднощно изкачване на връх Вихрен - 2914 м, в Пирин, за 120 лв. В цената влиза и потапяне в минерален басейн след планинския преход.

И въпреки че традициите не са това, което бяха, хиляди все пак ще посрещнат изгрева в 5,31 ч на 1 юли така, както го правят вече 39 години.  Безплатно на морския бряг, а и на дунавския в Тутракан, като задължително ще звучи July Morning на “Юрая Хийп” - песента, превърнала се в химн на празника.

Вече никой не се изненадва от Джулая в Тутракан, където

идват дори съседите румънци, за да слушат рокконцерт

Така ще е и на 1 юли, когато в 5 ч ще излязат Б.Т.Р. заедно с американския рокпевец Джони Джоели, вокалиста на групите Аxel Rudi Pell и Hardline. Откриването на летния сезон обаче ще е цяла нощ и започва в 20,00 ч на 30 юни с Валди Тотев. Следват “Кикимора”, Васко Кръпката (0,10 ч) и още 6 групи. След Б.Т.Р. излиза Санеца в 7 ч сутринта.

Часове преди изявата си Джони Джоели ще пее и в местността Огънчето на скалите на Камен бряг. Той ще открие празника на свободния дух, както община Каварна нарича събитието, в 22,30 ч на 30 юни заедно с българската рокбанда “Еридан”. След тях ще свирят младите музиканти от Sweet Posion, Electric Roxy и DeatMAG. Призори Славин Славчев ще изпълни “Джулай морнинг”.

Във Варна празникът е наречен “Джулай се завръща у дома” и започва на 30 юни в 21 ч на входа на Морската градина. Звездите в концерта са Стенли и музикантите му, група SEVI, както и варненските банди Mister Hard, Dusty Road Driver, Pizzza, Wild Child Band и Rock Vets.

Преди това - в 20,00 ч, около Слънчевия часовник ще бъде открита изложба с архивни фотографии от първите години, когато варненци посрещат изгрева на вълнолома на Морската гара.

Бургас ще отговори с концерт на “Тангра” и още 5 групи от 20 часа на плажа до моста, а входът е свободен. За гостите общината е осигурила наръчи с дърва да се сгреят на плажни огньове. Осигурени са и нощни спасители, ако някой реши да влиза в морето по тъмно.

ИСТОРИЯТА

В началото са няколко варненци на фара при вълнолома

1983 или 1986 г.? Варненци все още спорят кога точно възниква Джулай морнинг, но едно е сигурно - хипи празникът тръгва от морския бряг в града им в знак на протест срещу комунистическата власт, ограничаваща свободата на духа.

За да се помни историята, Красен Кралев - депутат от ГЕРБ и бивш министър на спорта, който е от Варна и чийто първи Джулай е през 1989 г., я разказва във фейсбук на 1 юли 2022 г. Тогава е първият Джулай на дъщеря му:

“През 1986 г. на фара при вълнолома във Варна се е състоял първият Джулай, на който се събрали едва няколко варненци. Идеята е била на Тяната (Стоян Георгиев - б.р.), който прекарал нощта на 30 юни срещу 1 юли на пост в казармата и се зарекъл, че ще направи така, че никой повече да не посреща първоюлския изгрев сам. Първите джулайци са варненците Тяната, Вили Пингвина, Големия Пингвин, Мето, Чайката и други. Празнуването придобива национален мащаб, когато през април на джаз срещата в Сопот Тяната поканил Роберт Леви и други хора да дойдат във Варна на 30 юни, за да посрещнат заедно първото юлско утро.

Идват музиканти, поети, хора на изкуството, тогавашни бунтари… Вечерта преминава в разговори, свирене на китари и рок песни, касетофони на батерии, бира. Някои спят и стават преди изгрев, а други будуват до сутринта, но най-важната част от ритуала е посрещането на юлското слънце, с чиято поява на хоризонта зазвучава култовата песен на “Юрая Хийп” July Morning. След това се насочват към Морската градина.

Един от култовите джулаи е през 1989-а. Тогава след изгрева идва Дидо Драгнев в бял костюм и кани всички на сватбата си. Един от присъстващите нарисува върху чаршаф хипарския знак и отгоре на български написа “Обичай”. С този плакат над 500 души тръгнаха на шествие по улиците на Варна.

На Джулая през 1990 г. празнуващите на вълнолома във Варна бяха хиляди от цялата страна. Падането на комунистическия режим даде невиждан импулс и вдъхновение в развитието на празника.

Още през 90-те първите джулайци се преместват и започват да отбелязват традицията във Варвара. Те не могат да се слеят с прииждащите тълпи, тъй като не споделят ценностите им. През 1989-1990 г. за първи път се събират и на Джулай ивнинг на 31 юли в Несебър.

П.П. Използвал съм части от статията на Пепи Недкова, публикуванa в hora.today.bg през 2019 г., която според мен е най-достоверната история, написана за възникването на Джулая.”

Други от Възход и падение

Парцалев сбъдна мечтата си – “изигра” Дон Кихот, а Лили Иванова – своята: да пее за великия актьор

Георги Парцалев сбъдна мечтата на живота си, макар и посмъртно - да изиграе ролята на Дон Кихот. Стана възможно благодарение на холографската техника, която оживи образа му в зала 1 на НДК

Веселин Маринов и Любо Нейков гости в новогодишното шоу на БНТ

БНТ прави спектакъл в три части за новогодишната вечер. Започва със “Сватбарски мераци”, в което ще пеят Николина и Мария Чакърдъкови, Гуна Иванова и нейните внучки, Глория

Папи Ханс пак смени стила и пусна парче с ретро ритми

Папи Ханс обеща, че приключва с баладите, и пусна ритмично парче, което събра хиляди гледания в ютюб. "Умирам да живея" е вторият сингъл от предстоящия му албум "Слънцето"

Тейлър Суифт е начело на класацията на „Билборд“ за албуми за девета седмица

Певицата Тейлър Суифт отново е на първо място в класацията на „Билборд“ за албуми с The Life of a Showgirl, съобщи сайтът на изданието. Актуалният албум на Суифт е на първо място в класацията на

Режисьорът Роб Райнер и съпругата му са намерени мъртви в имението им в Калифорния

Режисьорът и актьор Роб Райнер и съпругата му са намерени мъртви в имението им в Калифорния. Това съобщи пише Си Ен Ен. „С дълбока скръб съобщаваме за трагичната кончина на Мишел и Роб Райнер

>