МВнР: Продължаваме да следим внимателно ситуацията в Близкия изток

25.06.2025 21:05
Министерство на външните работи (МВнР)

Министерството на външните работи (МВнР) чрез посолствата в Близкия изток продължава да следи внимателно изключително динамичната ситуация и ще информира заинтересованите български граждани за възможностите за напускане на опасните зони, информират от ведомството на своя сайт.

Във връзка с последната ескалация на напрежението в региона на Близкия изток от министерството препоръчват на българските граждани, които се намират в държави от засегнатия регион и се нуждаят от съдействие, да се свържат с МВнР чрез комуникационните канали.

Към момента въздушното пространство на Иран е затворено, поради което напускане на страната по въздушен път на този етап не може да бъде осъществено. Евакуация е възможна единствено през сухопътните граници на страната.

Ситуацията в държавата Израел остава динамична и се променя непрекъснато, поради което следва да се спазват стриктно препоръките на местните власти и тези на МВнР. Към момента летище „Бен Гурион" в Тел Авив и летището в Хайфа са в режим на пълна експлоатация. Премахнати са ограниченията за броя на входящите и изходящите полети, броя на пътниците и придружаващите лица на летищата. Полетите си до България възобновиха израелските авиокомпании El Al, Israir и Blue Bird. Отворени остават възможностите за напускане през сухопътните гранични пунктове на страната, както и по морски път.

Израел отмени повечето извънредни ограничения за цивилното население, тъй като крехкото примирие с Иран изглежда се спазва и часове след като американският президент Доналд Тръмп разкритикува и двете страни за неговото нарушаване, предаде ДПА.

Други от От страната и света

Не натиск, а неделно кафе (по Дечев) с разследващ “Петрохан” – отпор срещу министъра в МВР и парламента

Искал бързо да навлезе в случая, а не да влияе на работата на колегите си По два сигнала прокуратурата образува проверка за действията му Прокуратурата започна проверка срещу служебния министър на

Край на голямото харчене - продажбите на нови коли с антирекорд от 19,5% спад (Обзор)

Здравото харчене в края на миналата година преди въвеждане на еврото явно е приключило поне що се отнася до големите покупки. След рекордните продажби на нови леки коли в България през миналата

До седмица чакат кандидат да замести Гюров като подуправител на БНБ

БНБ ще има една седмица да предложи кандидат, който да замести служебния премиер Андрей Гюров като подуправител, ръководещ управление “Емисионно” в банката

Да тръгне заемът от 3,2 млрд. евро за нови оръжия, поиска Йотова от правителството (Обзор)

Има забавяне на доставката на вторите 8 изтребителя F-16, затова плащаме само половината за тях, обясни военният министър Служебното правителство да задвижи договорите за заемите по механизма SAFE на

Игра на гласове до последно в БСП заради ветото на Йотова върху Изборния кодекс (Обзор)

Правната комисия го отхвърли и прие повторно, че ще има до 20 секции в страните извън ЕС Игра на гласове се разигра в БСП до последно във вторник вечерта - ден преди ветото на Илияна Йотова за

>