Кабинетът реди втория ешелон и съветници към политическите кабинети (Обзор)

09.02.2025 22:00
Премиерът Росен Желязков и заместниците му вече са започнали да попълват политическите си кабинети.
Валерия Кардашевска

Мариан Бачев уволни шефката на кабинета си само след 2 седмици

Бившият служебен премиер нарече “лъжи” твърдения, че по негово време е имало рекордни назначения

Четирима съветници е назначил премиерът Росен Желязков в политическия си кабинет. А пък месец след клетвата на правителството вицепремиерите му Атанас Зафиров и Гроздан Караджов още не са избрали с когото ще работят в своите.

Според правилника на Министерския съвет

Желязков има право на 17 съветници,

вицепремиерът без портфейл Атанас Зафиров - на 7, а другите двама зам. министър-председатели Томислав Дончев и Гроздан Караджов - на петима.

Още в първите дни начело на премиерския кабинет застана Деница Желева. Тя е с богат външнополитически опит и бе на този пост и в последното правителство на Бойко Борисов.

Част от политическия кабинет на премиера е и пиарът на ГЕРБ Никола Николов. Той е начело на звеното за връзки с обществеността в Министерския съвет.

Другите двама, с които ще работи Желязков, са юристката Бойка Янчева и Румяна Дилова, която е на експертна позиция. Дилова заемаше същия пост и в политическия кабинет на Мария Габриел, когато тя бе вицепремиер и външен министър в кабинета “Денков”.

Двама от стария си екип като вицепремиер при Борисов взема сега пък Томислав Дончев. С него ще работят бившият парламентарен секретар и началник на кабинета му Стефан Илиев и Кристияна Цонева, която отговаряше за контактите с медиите в кабинета “Борисов 3”. Дончев има право и на още трима съветници.

Все още не е ясно дали всички позиции в политическите кабинети ще бъдат запълнени. Според правилника в предишния служебен кабинет премиерът Димитър Главчев например имаше право да назначи 23-ма души. Но реално заети се оказаха само 5 от местата във втория му кабинет. Самият Главчев настоя в неделя, че публикации, в които се твърди, че е имал рекорден брой съветници, са неверени.

“И през двата мандата от разполагаемите по устройствен правилник 23 бройки съм работил с назначени в политическия кабинет шестима съветници, началник на кабинета и сътрудник в първия мандат и с петима съветници във втория”, уточни той в публикация във фейсбук.

“Всички твърдения за “рекордни назначения” са откровени лъжи

и инсинуации и със сигурност не са в интерес на никого, дори и целта да е била такава на авторите им”, допълни Главчев.

Без началник на кабинета от 7 февруари насам се оказа пък министърът на културата

Мотивите за раздялата с Кардашевска не бяха обявени

От понеделник шеф на кабинета на министъра на културата ще е Диана Младенова - изпълнителен директор на "Шоуто на Слави".

Раздвижване вече има и при назначенията на зам.-министрите, стана ясно пък от изказване на вицепремиера Атанас Зафиров през уикенда.

БСП предстои да получи 3 такива поста - в МВР, МОСВ и в земеделието. Във вътрешните работи социалистите ще изпратят юриста и дългогодишен депутат Филип Попов, обясни Зафиров.

Шестима други зам.-министри вече бяха назначени през последната седмица. След като от финансите си тръгна бившата служебна министърка Людмила Петкова, заместници на Теменужка Петкова станаха дългогодишният бюджетар и ексминистър Кирил Ананиев, както и бившата шефка на НАП Галя Димитрова.

Замове бяха назначени и в икономиката - Невена Лазарова, здравеопазването - Явор Пенчев, и иновациите - Мартин Дановски.

Други от От страната и света

Двама мигранти са загинали в Гърция в района на река Марица

Двама мигранти са загинали на гръцка територия в района на град Дидимотихо в близост до границата с Турция по река Марица (Еврос), съобщи гръцката държавна телевизия ЕРТ

Пиеро Чиполоне: Цифровото евро ще намали разходите на малките и средни компании при разплащания

Европейската централна банка (ЕЦБ) няма да въведе цифрово евро, докато не бъде прието необходимото европейско законодателство, заяви членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Пиеро Чиполоне в интервю за

Приятел на Иво Калушев: В хижата ме запозна с момче - каза "моят син"

Приятел на Ивaйло Калушев разказа пред bTV, че при срещите си с него в хижата е имало и две деца. Едното от тях Калушев представял за свой син. Веселин е посещавал хижата преди година и половина

С 456 карамфила за загиналите в катастрофи затвориха Орлов мост

456 карамфила поставиха на пътното платно близки на загинали при катастрофи, като  затвориха за кратко кръстовището на Орлов мост в София. Толкова са жертвите на пътни произшествия през миналата

Кола се качи на подлез в центъра на Варна (Снимки)

Лек автомобил се е качил на тротоара и без малко да слезе в подлеза на кръстовището на ул. Георги Бенковски и бул. Владислав Варненчик, в 9:55 часа тази сутрин

>