Червеният кръст алармира: Има риск от разпространение на ебола от лаборатория в Конго

28.01.2025 14:20

Международният комитет на Червения кръст (МКЧК) предупреди днес за риска от разпространение на вируси, включително на ебола, от лаборатория в Гома заради ожесточените сражения, които се водят в най-големия град в Конго, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

МКЧК „е силно разтревожен от ситуацията в лабораторията в Националния институт за биомедицински изследвания, който е изправен пред опасността от спиране на тока“, каза на пресконференция в Женева регионалният директор на организацията Патрик Юсуф.

Базираната в Женева организация призовава за „предпазване на пробите, които могат да бъдат засегнати от сблъсъците“, добави той.

Юсуф подчерта, че тази ситуация „може да доведе до невъобразими последици, ако бактериологичните щамове, включително вируса на ебола, които се съхраняват в тази лаборатория, се разпространят“.

Той добави, че лабораторията е „много близо“ до делегацията на МКЧК в Гома, но организацията няма информация за ситуацията в останалите лаборатории в града.

Гома е арена на сблъсъци между конгоанската армия и бойците на групировката М23, подкрепяни от руандийската армия, припомня АФП.

Силите на М23 и руандийските военни влязоха в града с около два милиона население в неделя вечерта след мълниеносна офанзива, която започна след провала на преговорите между Демократична република Конго и Руанда с посредничеството на Ангола в средата на декември.  

МКЧК предупреди и за опустошителното въздействие върху мирното население от сблъсъците в града. Служители на организацията съобщиха, че са оказали медицинска помощ на над 600 ранени от началото на януари насам, повечето от тях цивилни.

Други от Докторе кажи

2/3 от младите лекари остават тук, Христо Стоичков и Илияна Йотова на дипломирането им (обзор)

Най-много са бъдещите анестезиолози, педиатри и хирурзи. Президентът благодари на преподавателите им, но и на родителите, подкрепили ги в избрания труден път Над 2/3 от тазгодишните абсолвенти на

Извадиха тумор колкото пъпеш от корема на 60-годишна жена в Бургас

Екип на УМБАЛ Бургас отстрани тумор с големината на пъпеш и тегло 2 килограма от корема на 60-годишна бургазлийка. Жената не подозирала за съществуването му – смятала, че качва килограми

Тодор Кантарджиев: При болно гърло - резени лимон топени в сода

Грипната върна дойде по-бавно тази година у нас, развива се по-бавно отколкото в Балканските държави. Супергрипът се оказа не толкова опасен, а грипче, което не засегна много хора. Това каза проф

Лимони, мед и индрише помагат за имунитета при колебания на времето

При промени на атмосферното налягане се променя тонусът на кръвоносните съдове, нарушава се съсирваемостта на кръвта Една трета от хората страдат от промените на времето

Разработена е визия за внедряване на изкуствения интелект в здравеопазването

По инициатива на министъра на здравеопазването в оставка доц. д-р Силви Кирилов беше разработена визия за внедряване на изкуствения интелект (ИИ) в здравеопазването

>