Диктовката няма да бъде част от изпита на 4. клас през следващата година

29.09.2024 09:34
Диктовката няма да бъде част от изпита на 4. клас през следващата година. Снимка: МОН

Министерството на образованието обяви новите модели на националното външно оценяване за учениците в 4., 7. и 10. клас, които са налични на сайта на ведомството. Тези модели са от съществено значение, тъй като определят основната структура, по която учениците ще се подготвят за тестовете. Обикновено те се публикуват в началото на учебната година, за да имат учениците достатъчно време да адаптират подготовката си.

Както беше съобщено от МОН, диктовката в изпита по български език и литература за 4. клас ще бъде заменена с текст за редактиране. Въпреки това, ще се проведат езикови задачи, които досега бяха част от диктовката, като техният брой нараства от 10 на 13. Чрез тези задачи ще се оценява познанието на книжовните норми, основополагащи за езиковата култура, а литературните задачи ще проверяват уменията за разбиране на текста, пише Сега.

Втората част на изпита, наречена "литературни задачи", заменя предишното "Текст за четене с разбиране и тестови задачи", като общият брой на задачите нараства до 11. Третата част от теста, включваща речева задача с творчески елемент, остава същата и предвижда създаването на кратък текст (от 3 до 7 изречения) с помощта на словесна и/или визуална опора.

Времето за решаване на теста остава 60 минути, а учениците със специални образователни потребности получават до 30 минути допълнително време.

Промени са настъпили и в изпита по математика за 4. клас. Тестът отново ще включва 25 задачи, но с различен разпределение между типовете. В предишния формат имаше 18 задачи с избираем отговор, 5 с кратък свободен отговор, 1 с разширен свободен отговор и 1 текстова задача с три подусловия. През учебната 2024/25 година задачите с избираем отговор ще намалеят на 16, с кратък свободен отговор - на 4, а задачите с разширен свободен отговор ще се увеличат от 1 на 4. Задачата с разширен свободен отговор, съдържаща три подусловия, ще остане една.

В моделите на изпитите за 7. и 10. клас не са наблюдавани съществени промени.

Други от Просветни

25 студенти ще се обучават във филиала на Националната музикална академия в Бургас

25 студенти ще се обучават във филиала на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров" в Бургас от академичната 2026/2027 година. Това съобщиха от пресцентъра на министерството на

Приказка в началото на деня и приятни емоции влизат в клас

Правителството одобри 24 национални програми, инвестират 115 млн. евро в образование Сутринта в детската градина и в 1-и, 2-и и 3-и клас да започва с приказка или с кратък разговор по някаква тема

“Позитивни нагласи”, утринни приказки и лаборатории за игри влизат в клас

Правителството одобри 24 национални програми за развитие на образованието, които ще подпомагат ключови политики в сферата на образованието през следващата учебна година. Предвижда се над 115 млн

Имаме 190 хил. студенти. 40 хил. са с държавна поръчка, но догодина се очаква да намалеят

190 650 са действащите студенти в българските висши училища през академичната 2024/2025 г. От тях над 130 000 се обучават в образователно-квалификационна степен „бакалавър" и „професионален

Ексклузивна вечеря поставя начало на кулинарен обмен между два ресторанта от висок клас

Ресторант EDEN, отличен с приза „Ресторант на годината“ за 2026 г., поставя началото на двупосочен кулинарен обмен между Пловдив и Крит, проект, който свързва два ресторанта с ясно изразена концепция

>