Българка спечели европейския конкурс за млади учени, поканиха я на нобеловата седмица

17.09.2024 15:26
Александра Петкова Снимка: Пресцентър на МОН
Делян Бойчев Снимка: Пресцентър МОН
Стефан Гайдаров Снимка: Пресцентър на МОН

България направи едно от най-успешните си представяния в историята на Европейския конкурс за млади учени, който се проведе в Катовице, Полша. Това съобщиха от пресцентъра на БНО. Александра Петкова от Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на конкурса. Тя получи и наградата на Стокхолмският младежки научен семинар, което означава че ще посети събитията в нобеловата седмица.

Ученичката от НПМГ спечели и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва май месец догодина в Кълъмбъс, САЩ. Нейният проект представя експериментално и теоретично изследване на ъглите на вълните, които оставят движещи се плавателни съдове.
Делян Бойчев от Факултета по математика и информатика на СУ "Св. Климент Охридски" получи наградата на Европейската космическа агенция и ще посети нейните лаборатории през идните месеци. Неговият проект се занимава с изключително актуалната тематика за разпознаване на синтетични методи, генерирани от алгоритми за машинно обучение.
Много добре се представи и третият ни участник Стефан Гайдаров от Математическа гимназия "Акад. Кирил Попов" въпреки че остана без награда в изключително силната конкуренция на европейския конкурс.
Освен, че е една от най-успешно представящите се държави в последните години, България предоставя и една от специалните награди на конкурса. В Националния семинар по теория на кодирането "Акад. Стефан Додунеков" журито определи да участва Артьом Ковтун от Украйна. Неговата разработка разглежда случайни процеси в графи.
Европейският конкурс за млади учени (EUCYS) е един от най-елитните научни конкурси за ученици в света и е финансиран по Рамковата програма за научни изследвания и иновации на ЕС „Хоризонт Европа". България участва от 1997 г., като учениците, конкуриращи се за европейските отличия, първо преминават през Националния конкурс „Млади таланти", организиран от Министерството на образованието и науката. София беше домакин през 2019 г. След Катовице догодина домакинството поема Рига.

Други от Просветни

Просветният министър Красимир Вълчев откри нов STEM център в гимназия в Монтана

"Министерството на образованието и науката продължава да работи за модернизация на образователната среда, като паралелно с инвестициите в STEM средата провежда и обучения за учителите за по-ефективно

Млади физици от Пловдив изграждат батерия от лимони

В гимназията по битова техника откриват STEM център по природни науки, роботика и киберфизични системи Как се изгражда батерия от лимони или как програмируеми вградени микроконтролери и сензори могат

Департамент със знак за качество на Кеймбридж помага на българчета в чужбина да следват тук

Звеното на Софийския университет работи с чужди студенти у нас и с хиляди учители Издава международно валиден сертификат за владеене на български Отворили сме широко вратите за обучение по български

Доц. д-р Дария Карапеткова е новият директор на Културния център на Софийския университет

Доц. д-р Дария Карапеткова от катедра "Романистика" на Факултета по класически и нови филилогии е новият директор на Културния център на Софийския университет

Синдикат "Образование" е против на намаляването на езиковите паралелки

От синдикат „Образование" обявиха резултати от национално проучване сред учители, експерти и заинтересовани относно актуалните промени в образователната политика на МОН за езиковото обучение в

>