ПП-ДБ искат номинацията за ЕК да мине през гласуване в парламента

27.08.2024 12:27 Павлета Давидова
Кирил Петков

На фона на вече валящите номинации за български еврокомисар "Продължаваме промяната - Демократична България" отказаха да назоват име, но пък готвят поредните промени в правилата.

"Входирахме предложение за промяна на правил на НС, така че номинациите от МС да се одобряват от Народното събрание. Това е един легитимен начин да имаме легитимен еврокомисар с подкрепата на най-важния орган -  НС и да не се разчита на служебни кабинети", обясни съпредседателят на ПП Кирил Петков.

Днес от коалицията ще пишат писмо и към служебния премиер Димитър Главчев и към председателката на НС Рая Назарян, с което искат максимално бързо да се задвижи процедурата, така че всяка номинация да се изслушва и гласува в НС. Така този човек ще представлява България легитимно, всичко друго са временни и прибързани решения, настоя Петков.

"Ще имаме номинация, но за нас по-важна е процедурата, а не човекът. Ако всеки само си вади кандидати, това ще е поредното политическо боричкане", заинати се той да каже кого биха изпратили в Брюксел.

Все още не са водили преговори с други политически сили. 

"Ако е необходимо да отложи този въпрос, ще е след изборите, ако трябва. Процедурите са, за да се следват. Правителството е водеща институция за този въпрос, но г-н Главчев днес се сети, че трябва да се търси еврокомисар.  Да бе започнал преди месец и да бе направил консултации. Сега се прави с цел натиск за да се предложи едно име. Няма да стане тая", ядоса се и председателят на ДСБ Атанас Атнаасов. 

Други от От страната и света

Андрей Чорбанов напуска ИТН, става независим депутат

Депутатът Андрей Чорбанов напуска парламентарната група на ИТН, дори вече е внесъл заявление за това в деловодството на Народното събрание. Имунологът шест пъти се клет като депутат

ПП-ДБ искат свалянето на НСО охраната на депутати да се гледа днес, ръководството - против

ПП-ДБ настояват промените в закона за НСО, с които се сваля охраната на редовите депутати, да се гледа още днес на първо четене, но ръководството на парламента е против

Задържаха видинчанин с 10 кашона райски газ

Флакони с райски газ иззеха рано тази сутрин служители на РУ във Видин. По случая е задържан местен жител.В хода на предприети действия срещу разпространението на наркотици и упойващи вещества

БНБ сама ще реже левовете след 1 януари, монетите ще станат на скрап

Изображенията върху сегашните стотинки първо ще се изтрият, а полученият метал ще се продаде Излизащите от оборот левове и стотинки след приемането на еврото от 1 януари догодина ще бъдат унищожавани

Няма да увеличават такса смет в община Белово

По настояване на кмета на Община Белово инж. Стойко Стефанов, въпреки инфлацията, несигурната икономическа обстановка и подетите на национално ниво инициативи за повишаване на данъци и такси

>