Георги Тошев спечели международна награда за журналистика

16.06.2024 22:04 Калина Костова
Журналистът и продуцент Георги Тошев взе отличието "Личност на годината" на наградите Excellence Awards 2024 в Рим. Снимка: Личен архив

Журналистът и продуцент Георги Тошев взе отличието "Личност на годината" на наградите Excellence Awards 2024 в Рим с филма си за големия скулптор Георги Чапкънов - "Чапа среща Фелини". Лентата ще бъде излъчена на Фестивала на българския филм в италианската столица на 21 юни. "Много съм щастлив, защото тази награда се оказа наистина сериозна, тя има 20-годишна история. Когато получиш награда от хора, които те познават само през работата ти, това е много приятна изненада. Когато получих официалното писмо бях като ударен с парцал, защото не знаех как филма е попаднал сред тази селекция", каза Тошев. 

Още една продукция на журналиста ще бъде представена пред италианската публика - "Христо завинаги", посветена на отишлия си без време актьор Христо Живков, каза за "24 часа" той. Участие в лентата вземат Мел Гибсън, който е режисьор на "Страстите Христови", и Моника Белучи, с която Живков си партнира във филма. И двете ленти са част от документалната поредица на Георги Тошев и Би Ти Ви - "НепознатиТЕ". 

Служебният министър на културата Найден Тодоров ще открие фестивала в Рим, който ще продължи до 24 юни. Очаква се там да бъде и вицепрезидентът Илияна Йотова. 

Наградени с отличието, създател на което е наследничката на Ферари - Антоанела Ферари, бяха още режисьорът Тодор Чапкънов в категория "Кино и режисура" за международните си филмови продукции "Черният лотос" и "Водата и огъня", актрисата Албена Ставрева за моноспектакъла "Неведение", за който получи и "Аскеер" и други. 

Сред тях за дипломация отличен бе посланикът на Република България в Италия Н. Пр. Тодор Стоянов, българският артист с успехи в Италия Таня Калимерова, председателят на италиано-българската културна асоциация „Ла Фениче" Нели Атанасова и малката Дария Стоянова, която участва в песенния фестивал „Златната монета" в Болоня.

Носител на редица модни награди в страната ботуш българският дизайнер Иван Донев представи своя рокля редом до Кира Гото, Лаура Пиералиси, Енцо Мерли и от Maison Edon Von Furstenberg".

Други от Възход и падение

Братът на Майкъл Джексън подготвя музей с непоказвани негови картини в Монако

Джърмейн Джексън обяви в Монако проект за музей, посветен на творчеството на по-малкия му брат Майкъл, предаде АФП. Там ще бъдат подредени десетки картини, нарисувани от американския певец

На 5 декември рожден ден имат

Княз Константин-Асен Видински, син на Симеон Сакскобургготски Софи Маринова, певица Нихат Кабил, бивш министър на земеделието Проф. Пламен Киров, преподавател по конституционно право в СУ “Св

Софи Маринова, единствената с 4 поредни дати в "Арена София", днес е с юбилей

Софи Маринова днес празнува своя юбилей на мястото, на което се чувства най-добре - сцената. Тази вечер е и третият от четирите ѝ поредни концерта в зала “Арена София” по случай 50-годишнината

Православен календар за 5 декември, вижте кой празнува имен ден

Преп. Сава Освещени. Преп. Нектарий Битолски (Тип. с. 135) Св. Сава се родил в богато семейство от Кападокия. Той прекарал дълги години в палестинската пустиня

Облачно бяло за 2026 г. - цвят на тишина и рестарт

Изборът на института “Пантон” - в момент, когато се търси оттегляне от дигиталния шум Цветът на тишината, но и на рестарта - това е облачното бяло, което институтът “Пантон” обяви за еталон на 2026 г

>