Предложението забрана на рекламата на хазарт в онлайн медии е целенасочен удар в предизборна ситуация

28.04.2024 18:40 Сибина Григорова

Пълна забрана на рекламата на хазарт в онлайн медии, радио и телевизия - това предлагат от ГЕРБ и ДПС и във вторник предстои гласуване на второ четене.

Звучи прекалено хубаво, за да е истина. Ето няколко и аргумента защо този закон е вреден.

1. Най-големите медии в България разчитат на тези пари и ако забраната влезе в сила веднага, това ще обърка бюджетите на телевизии и издатели в България. Т.е. със сигурност говорим за целенасочен удар срещу тях в предизборна ситуация.

2. Изключително притеснително е, че хазартът е разпространен сред млади момчета, които въртят ротативки на телефоните си. Те обаче не гледат нито телевизия, нито слушат радио. Аудиториите на медиите у нас в най-добрия случай са 25 - 54 г. Парите от медиите ще се прелеят към инфлуенсъри в платформите. Т.е. ефектът ще е обратен - гарантира пълно облъчване на младите.

3. Рекламата не е само клип по тв или банер в сайт. По неизвестни причини вносителите на закона Теменужка Петкова и Йордан Цонев (!) оставят на разположение на хазарта цялата външна реклама. Това означава, че всеки билборд и стълб ще бъдат украсени с бетинг. Т.е. ще изчистят медиите, но ще напълнят социалните мрежи и цялото публично пространство.

4. Пак по новия закон няма никакъв проблем да се разпространяват плакати, листовки, сигурно и да ви звънят на вратата и да ви предлагат по 50 лева за първоначален бонус.

5. Поправките в закона забраняват рекламата по фасади, но я оставят вътре в спортните зали, където тренират деца.

6. Отново се оставя нерешен проблемът, че сайтове за онлайн залагания не спазват правилата за добри практики- позволява се непълнолетни да заобикалят рестрикциите за възраст, на хора да не декларират произход на доход и т.н.

Тоест, това което се прави не е за добро и не решава проблем. То е като да лекуваш алкохолик като му отрежеш единия крак, за да не ходи в кръчмата.

Ефектът от забраната ще е по-лош - ще се ударят 20 медии, а рекламата на хазарта ще продължи да ни залива.

(От фейсбук)

Други от Лични

Реставрираха „българския" замък на Дракула

Вчера при изключителна тържественост в Свищов бе открита реставрираната средновековна крепост, намираща се на хълма „Чуката" в крайдунавския град. Седем години продължи археологическото разкриване

Завещание на седмицата: Чакаме - и победителят не казва много, и другите тихо стъпват край него (Видео)

Заклевам се в името на Република България да спазвам конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се

Защо всичко е с главата надолу?

В Будапеща хиляди ликуват след разгрома на Орбан, а в София народни тържества за Радев няма Запитан “Защо всичко е с главата надолу?”, AI отговаря с неприсъща за машините деликатност

Това е вече правена няколко пъти грешка, включително и от нас и винаги с пагубни последици

Няколко думи. Като член на Националния съвет на Да, България гласувах за това да се запази коалицията ПП-ДБ и да формираме обща парламентарна група. В политиката няма значение кой как се чувства

Необходимо ли беше това при тоталния комуникационен провал на държавата по случая "Петрохан"?

В разследването на смъртта на шестимата от Петрохан и Околчица остава само една експертиза - съдебно-психологична. Тя трябва да изясни психичното състояние на шестимата, взаимоотношенията между тях

>