Между 300 и 600 лева давали на донорите на кръв в Русе

06.10.2023 07:58
Участниците в схемата всеки ден обикаляли района на болница „Канев” Кадър: Нова тв

Служители на ГДБОП неутрализираха престъпна група, подбирала и привличала донори на кръв в Русе в четвъртък. Участниците в схемата всеки ден обикаляли района на болница „Канев”, където се намира центърът по кръводаряване, и предлагали на роднини на пациенти да им осигурят кръв. Цената варирала от 300 до 600 лева на банка, в зависимост от кръвната група и резус-фактора.

Дилърите били трима – на възраст 26, 30 и 46 години, набирали хора с нисък социален статус и ги уговаряли да даряват кръв. За това самите донори получавали малки суми. В тримата задържани по случая са намерени тетрадки със списъци, ЕГН-та, имена и кръвни групи. Към дилърите са предявени обвинения, но са пуснати под парична гаранция.

Търгувалите с кръв били всеки ден пред болница „Канев”.

„Много пъти сме повдигали въпроса. Но ефектът е бил временен. Има период на затишие, вероятно следващата седмица категорично пак ще има такива хора. Дилърите са повече от заловените трима. Това е изключително грозен акт”, посочи директорът медицински дейности в УМБАЛ „Канев” д-р Цветан Данев пред Нова тв

Той обаче цитира негативна статистика, според която кръводарителите през последните години са изключително намалели.

„Ние имаме ежедневна нужда от даряване на кръв, но в никакъв случай не толерираме този начин и се стремим да го избегнем”, подчерта д-р Данев.

Медикът е категоричен, че операция не би била отказана на пациент, който няма бележка за дарена кръв.

„Ние сме в постоянен контакт с Центъра по трансфузионна хематология и оттам се подават необходими количества. Няма такъв случай на отказана операция заради непредставена бележка”, увери директорът медицински дейности.

Специалистът „Младежки и социални дейности” в БЧК - Русе Антоанета Нойкова обяви, че България няма регистър на кръводарителите.

„Ние правим кръводарителски информационни кампании. Стремежът ни е да изградим мотивация и навици за по-често кръводаряване. Хората се отзовават, но недостатъчно”, поясни тя.

Други от От страната и света

Арестуваха мъж, ритал 24-годишната си приятелка в дома им

Мъж на 39 години от Шумен е задържан в полицейския арест за нанесена телесна повреда в условия на домашно насилие, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Шумен

11-годишно момче е в болница след катастрофа в добричкото село Стожер

Момче на 11 години е в болница след пътен инцидент в добричкото село Стожер, съобщават от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. Полицията получава сигнал през почивните дни за пътнотранспортно

Николай Нанков: Община Априлци е изключена от държавното финансиране за честванията от Априлското въстание

Община Априлци е била изключена от държавното финансиране при организирането на честванията от Априлското въстание. Това става ясно от публикация на Николай Нанков от ГЕРБ

Още само ден за плащане на данъците с отстъпка

Отстъпка от 5% от данъка за довнасяне могат да ползват физическите лица, ако подадат годишната си декларация до 31 март. За да се спестят тези пари, хората трябва да подадат декларацията си по

Родителите взели 800 хил. дни болнични, за да гледат децата

Българите са ползвали 868 308 дни болнични, за да гледат болните си деца или близки през миналата година. Това показва анализ на Националния осигурителен институт (НОИ)

>