Поскъпването на зърното на световните борси спря в последната седмица на юли

29.07.2023 09:51
Снимка: Pixabay

Покачването на цените на повечето зърнени стоки по световните борсови пазари спира в последната седмица на юли, отчитат експертите на Софийската стокова борса. Поскъпването, което се наблюдаваше, се дължеше на притесненията от оттеглянето на Русия от "зърнената сделка", съобщава БТА.

В САЩ цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител - бел. ред.) на хлебната пшеница спадна с 5 долара до 273 долара за тон, а тази във Франция - с 4 евро до 245 евро за тон. В Украйна и в Русия цените се покачват с 5 долара до 245 долара за тон.

Царевицата в САЩ поевтинява с 2 долара до 240 долара за тон. Русия свали цената с 45 долара преди седмица и сега не се наблюдава промяна - 183 долара за тон. Франция е изключение от общата тенденция, отбелязвайки повишение с 12,75 евро до 249,75 евро за тон.

Цената на ечемика в Русия и тази седмица остава на ниво от 240 долара за тон, във Франция се понижава с 4 евро до 235 евро за тон. Рапицата на борсата "Юронекст" (Euronext) остава без промяна и се продава по 477,25 евро за тон.

Цената на нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам, което поскъпва за четвърта поредна седмица, отново се повишава - с 50 долара до 1110 долара за тон. Рафинираната захар с доставка през август се покачва с 4,50 долара до 693,40 долара за тон на борсата в Лондон.

От Софийската стокова борса отчитат, че юли е преминал активно, с раздвижване на търговията и осъществени сделки за царевица и маслодаен слънчоглед. Котировките продава за хлебна пшеница за тази седмица са от 450 до 591 лева за тон, купувачите обаче са готови да платят 305 лв. за тон с доставка до купувач (DAP). Анонсите за покупка на фуражна пшеница са на 320 лeва за тон. Царевицата се предлага от 450 лева за тон, а маслодаен слънчоглед - на 730 лева за тон. Всички цени са без ДДС.

На ССБ продължава предлагането на бяло брашно на начални цени от 890 лева за тон и на бяла рафинирана захар на 1940 лева за тон, както и на олио в бутилки на 1,95 лева за литър. Има и предлагане на жълт грах на 1200 лева за тон без ДДС.

Традиционно седмицата на ССБ премина под знака на енергоносителите.

Имаше сделки за бензин А95Н от 2075 до 2310 лв./хил.л, за бензин А98Н на 2441,67 лв./хил.л, за дизелово гориво Б6 от 2000 до 2081,25 лв./хил.л. Газ метан се продаваше на 1,66 лв./кг, газ пропан-бутан - в диапазона от 733,33 до 824,18 лв./хил.л, газьол за промишлени и комунални цели - на 1963,03 лв./хил.л.

Имаше и сделки за различни видове масла: моторни от 6330 до 9410 лв./хил.л, двигателни от 14 130 до 14 890 лв./хил.л, хидравлични на 6160 лв./хил.л. Грес се продаде от 5,99 до 10,72 лв./кг, антифриз - от 4320 до 4790 лв./хил.л, течност за чистачки - на 2880 лв./хил.л, спирачна течност - на 10 1200-16 940 лв./хил.л. Отпадъци от пластмаса се продадоха на 4 лв./тон.

Други от От страната и света

Трети опит площад “Ал. Невски” да стане “Св. Иван Рилски” (Обзор)

СОС вече два пъти отлага темата Столичният площад "Св. Александър Невски", който носи името на храм-паметника, да се преименува на "Св. Иван Рилски", предлагат общинските съветници от "Синя София"

Марая Кери стартира олимпиадата, Валентино Роси кара трамвай (На живо)

Точно в 21 часа на емблематичния стадион "Сан Сиро" започна откриването на 25-ите зимни олимпийски игри. Олимпиадата се завръща в Италия след 20 г. За последно игри, и то отново зимни

Самолет с палестинци, тайно депортирани от САЩ, презареждал гориво в България

Световни медии съобщават за тайна операция за депортиране на палестинци от САЩ с българска следа. Две израелски медии и британският "Гардиън" съобщават

Спектакълът „Осмият цвят" в Русе постави темите за насилието и за силата на доброто

Кметът Пенчо Милков беше официален гост на премиерата на театралния спектакъл „Осмият цвят", който тази вечер се състоя във „Фабрика Култура" на ул. „Александровска" 28

Илияна Йотова до Джей Ди Ванс на олимпийската вечеря (Обзор)

Заедно с вицепрезидента на САЩ бяха гости на старта на игрите в Милано Държавният глава отдаде почит пред барелефа на Васил Левски в Монца Президентът на България Илияна Йотова бе до вицепрезидента

>