Приеха промени в Закона за защита от домашното насилие

05.07.2023 16:32
СНИМКА: Pixabay

Депутатите приеха на второ четене текстове от промените в Закона за защита от домашното насилие, с които се разширява кръгът на лицата, пострадали от домашно насилие, които могат да търсят защита. От сутринта парламентът обсъжда измененията и прие четири от 33 параграфа.

Защита по този закон може да търси и всеки пострадал от домашно насилие, извършено от роднина по права или по съребрена линия до четвърта степен включително на лицето, с което се намира или е било във фактическо съпружеско съжителство, както и от лице, което е съпруг или бивш съпруг на родителя, записаха депутатите. Защита по този закон ще може да се търси и когато насилието е извършено от лице, на което са възложени грижи за детето, или лице, на което детето е поверено.

Актовете на домашно насилие могат да се извършват и чрез действие или бездействие, решиха още народните представители.

Предвижда се държавата да провежда последователна политика в областта на домашното насилие чрез координиране, прилагане, наблюдение и оценка на политиките и мерките за предотвратяване и защита от домашното насилие. Законът има за цел да даде бърза и ефективна защита и да осигури помощ и подкрепа на лица, пострадали от домашното насилие или в риск и да упражни превантивно и възпиращо действие върху извършителя на насилието, записаха още депутатите.

Очаква се обсъждането и гласуването на измененията в Закона за защита от домашното насилие да продължи на следващо заседание.

Следващите разпоредби, които предстоят да бъдат разгледани, предвиждат да се улесни достъпът до правосъдие, като молбата за образуване на производство по издаване на заповед за защита да бъде препратена до съответния съд в срок до 24 часа от направеното искане на пострадалото лице. Предвидена е забрана за извършителя да осъществява контакт с пострадалия под каквато и да е форма, както и забрана за придобиване, съхранение, носене и употреба на взривни вещества, оръжия, боеприпаси и пиротехнически средства за срок, определен от съда. Създава се възможност извършителят на насилието да бъде задължен да посещава специализирани програми за преодоляване на агресията и справяне с гнева, предаде БТА.

С промените в закона се предлага още към Министерския съвет да се създаде Национален съвет за превенция и защита от домашното насилие, както и Национална информационна система за случаите на домашно насилие, осъществявани на територията на страната.

Други от От страната и света

Втори козметичен салон в Бургас снимал голи жени със скрита камера (Обзор)

От прокуратурата и полицията в града са поискали помощ от ФБР и Интерпол за премахване на кадрите от порносайтовете Втори козметичен салон, който е снимал клиенти със скрита камера по време на

10 месеца преди изборите за президент в БСП категорични: издигат Илияна Йотова (Обзор)

Тя стартира консултациите с партиите, преди да назначи служебния премиер БСП ще издигне Илияна Йотова за президент на предстоящите през ноември избори

Река Чепеларска е замърсена с оборски тор и слама, изследват проби от водите й

Лабораторни анализи предстоят за водите на река Чепеларска, след като контролни органи установиха замърсяване със слама и оборски тор в района след село Хвойна

Транспортното министерство ще управлява пристанищната зона на остров "Св. св. Кирик и Юлита"

С оглед обезпечаването на туристическата дейност на остров „Св. св. Кирик и Юлита" и в целия район Министерският съвет взе решение за прехвърлянето на пристанищната зона на острова за управление от

България е успяла да задържи дефицита до 6,8 млрд. лв.

Първите данни за изпълнението на бюджета през миналата година показват, че България е успяла да задържи дефицита до 6,8 млрд. лева, което е 3,1% от БВП

>