Еврото като паралелна валута? Подменя се главната цел - европейската интеграция

30.06.2023 16:08 Ева Майдел, евродепутат от ГЕРБ
Евро Снимка: Pixabay

Историята с въвеждането на еврото като паралелна валута звучи като опит за подмяна на една от най-важните национални цели пред обществото ни – да завършим европейската си интеграция, влизайки в еврозоната.

Има доста опити за въвеждането на паралелни валути, включителни и с еврото. Обикновено това се прави при остри финансови кризи. Такава идея се обсъждаше при дълговата криза в Гърция през 2015 г, но така и не се реализира. След обединението на Германия също е имало идеи двете „марки“ да се използват успоредно, но не се случва.

Общото между всички опити за въвеждане на паралелна валута е, че или не са се осъществили поради големите трудности и малкото позитиви, или са просъществували съвсем кратко време, докато отмине конкретната криза.

Приемането на еврото не е просто механичен акт на замяна на една валута с друга. Това е задълбочаване на икономическата интеграция, участие в правенето на парична политика, участие в механизми, които могат да ни помогнат при финансова криза. Освен всичко друго, влизането в Еврозоната е политически акт на категорична принадлежност към една от най-развитите и демократични части на света.

Надявам се министерство на финансите да работи за пълноправно и скорошно членство на България в Еврозоната. Всяко забавяне обслужва чуждестранни интереси, които искат България да е слаба, а обществото ни бедно и разделено.

Други от Анализи

"Изумителни числа": колко руски войници са убити в Украйна

От над три години Русия не е давала информация за загубите си в Украйна. Според два различни проекта, за които са анализирани многобройни информации, руските жертви са около 325 000

37,8% у нас са прочели поне една книга през 2025 г., в Дания и Естония - двойно повече

Едва 38% от българите са прочели поне една книга през последната година, показват данни на Евростат. Това ни поставя почти на дъното на класацията по този показател

Ще трябва още едно удължаване на бюджета до края на март. Без екстравагантни идеи, моля!

Допълнителната инфлация от закръглянето на цените при преминаването към евро - до 0,5%  Месецът на двойно обращение на лева и еврото отмина. Към 30 януари 2026 г

"Старлинк" и Русия: Какво се промени на фронта в Украйна?

Въпреки наложените ограничения за използването на "Старлинк" руската армия все още може да управлява дроновете си онлайн - благодарение на мрежови технологии, т.нар. Mesh мрежи

7 неща, за да стане България отново велика

Без тях ще си стоим на опашката в Европа България е била велика държава в средните векове при Борис и Симеон. Според историците и икономистите (като Ангъс Мадисън) стандартът в България е бил

>