Проф. Николай Овчаров: Не пропускам да се хваля, че съм търновец, болярин

22.03.2023 08:00 Дима Максимова
Проф. Николай Овчаров

Поддържам връзки със Севера и като археолог, и като учен - има интересни паметници, казва археологът

Потърсихме хора, родени във Велико Търново, но които в момента не живеят в старопрестолния град.

Те разказват за родния град и за жителите му, за любими случки и места, за забележителностите и, разбира се, за Царевец, Света гора и Конниците, за странностите и характерните навици на любимото Велико Търново, с което се гордеят и помнят.

За духовния живот на старата българска столица и нейните наследници, блясъка на царете от Второто българско царство. Помнят какво е да тичаш сред римските статуи в лапидариума на местния музей.

“Аз съм космополит по отношение на България. Не мога да кажа кое място за мен е най-любимо.

Роден съм в Търново, но съм израснал в Търговище. После пък съм продължил живота си в София,

а 40 години и повече разкопавам Източните Родопи.
При мен е така, че се чувствам българин преди всичко, но не пропускам да подчертая, че съм търновец.

Търновци са едни много добри българи, боляри”, казва известният археолог проф. Николай Овчаров.

Сред любимите му места е старият град с крепостите и средновековните църкви, запазили блясъка на царете от Второто българско царство. Откроява църквата “Св. св. Петър и Павел” под Царевец, която проучва в продължение на 5 г.

“По моя преценка тя е малко незаслужено пренебрегвана, защото това е единственото място, което е запазило своя автентичен вид след повратностите на съдбата, земетресения и др.

Всъщност това е единствената оцеляла сграда от Второто българско царство”, разкрива професорът.

Николай е наследник  на видния археолог и изкуствовед проф. Димитър Овчаров

От 1956 до 1959 г. той работи като уредник в отдел “Възраждане” в Окръжния исторически музей. Затова и най-ранните детски спомени на Николай са как тича сред римските статуи в лапидариума на местния музей.

“За сметка на това спомените ми от по-късно време са доста. Обичах много търновските заведения. Учил съм в Софийския университет, но всяка събота и неделя бяхме в Търново. Имах много приятели тук. Най-любимата ни кръчма беше “Тихия кът”, която тогава си беше и студентска.

По-късно, през 1981 г., когато работех в археологическия институт, с проф. Хитко Вачев, с когото сме приятели и до днес, всяка вечер бяхме в Търново, макар той по това време да живееше в Горна Оряховица”, казва професорът.

През годините проф. Овчаров не прекъсвал връзката с Търново и Северна България. Прави разкопки в старата столица, Търговище, Свищов, за да може да поддържа произхода си на северняк балканджия.

“Връзките със Севера аз ги поддържам и като археолог, и като учен, защото тук са едни от най-интересните паметници. Все пак рожденото място на българската държава е на север от Стара планина”, обобщава професорът.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>