Партиите узряха, ще се разберат след изборите

25.01.2023 16:59
Избирател пуска разписката от машината в изборната урна. СНИМКА: "24 ЧАСА"

След изборите партиите ще се разберат, коментира пред БНР политологът Александър Димитров, преподавател в УНСС. "Всеки ще чака последното раздаване на картите, за да се види кой какво ще придобие в изборния ден. Мисля, че са узрели и вече са готови на най-разнообразни коалиционни споразумения само и само да се спре непрекъснатото въртене на служебни кабинети",  обясни той.

Според него на изборите "сватба" между партиите от "хартиената коалиция", каквато очакват от ДБ,  едва ли ще има. "Може да се получи така, че трите партии да не получат повече от 110 депутати и да нямат възможност за такава коалиция", обясни политологът. 

Според него ДПС може би ще запазят същите гласове на изборите, но резултатът на БСП е застрашен. "ГЕРБ също не са застраховани, очаквам спад и в техните гласове", прогнозира той. По думите му всичко много зависи от предизборната кампания.

"Не е ясен резултатът. Може да има нови субекти, които да се включат в тази кампания и това може да наклони в някоя посока", коментира Димитров.

Той прогнозира, че обединение между ПП и ДБ може да докара сериозни резултати на 2 април. Според него обаче ще има напрежение за листите, на някои места ще  избухнат страхотни конфликти, а това може да съсипе цялата кампания, която иначе има голям потенциал.

Политологът е убеден, че при обединението на ПП и ДБ в София, може би ще се стигне до промяна на кметския пост. Според него местните избори драматично ще  надхвърлят завладяването на държавния център и това в дългосрочен план няма да донесе кой знае колко придобивки. А Общинският съвет в София ще си остане многолик.

Политологът е убеден, че има  потенциални партньори, които може би ще допринесат за увеличаване на електоралния дял: "Тези коалиции са трудни, случат ли се предизборно, ще са тип ад хок коалиция. Те не винаги работят, защото имат нужда от разпределение на дейностите, от планиране, а когато това не се е състояло, такива коалиции  обикновено се провалят с гръм и трясък".

Не съм сигурен, че референдумът на ИТН ще изиграе роля за парламентарния вот, коментира още политологът и обясни: "Българският избирател лесно дава своята подкрепа, но един път оттегли ли я,  е окончателно".

Според него от НДСВ са усетили правилния момент, в който могат да получат реабилитация.

Димитров смята, че парламентът няма да свърши кой знае каква качествена законодателна дейност преди да бъде разпуснат. Но може би тази седмица ще е достатъчна поне за някои от промените.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>