Николай Димитров: Несебър планира изложба в Париж за 40 г. от приемането в ЮНЕСКО

06.12.2022 07:30 Димчо Райков
НИКОЛАЙ ДИМИТРОВ

Авансово изпълняваме препоръките на световната организация за Стария град, казва кметът

Несебър е световна ценност, известна със своето хилядолетно културно-историческо наследство. Но за нас, гражданите, които живеем тук, Несебър е преди всичко морски град, дом на рибари и моряци.

Желая на всички именици и на всички, чийто живот и поприще са свързани с даровете на морето, здраве, щастие, пълни мрежи и попътен вятър! Нека светецът, когото почитаме днес, закриля всички нас!

Честит празник!

- Г-н Димитров, какво става с плана за опазване и управление на Старинен Несебър, който се изисква от ЮНЕСКО и срокът изтече на 1 декември?

- Първият план бе изработен през 2009-2010 г., след което от Комитета за световно и културно наследство излязоха с предписание за преработка или изработване на нов. По Закона за културното наследство планът се изготвя от държавата, която е взела решение да направи нов.

След 43-ата сесия на ЮНЕСКО в Баку през 2019 г. беше даден срок да бъде предаден до 1 декември 2022 г. Междувременно на следващата сесия в Китай през 2021-а, която се проведе онлайн заради пандемията, бяха дадени няколко предписания какво трябва да свърши България по плана.

Едно от тях бе изготвяне на стратегия за опазване на културното наследство, която общината изработва и до края на годината ще е готова.

Общината изпълнява и другото изискване и започна изработването на Техническа спецификация за изготвяне на програма, чиято цел е да се подпомогнат финансово и с експертиза собствениците на възрожденските къщи за възвръщане на автентичния силует на Стария град.

В бюджета ни за 2023 г. ще бъдат предвидени такива средства. Тук искам да уточня, че не става въпрос да се ремонтират с общински пари частните сгради, а

да помогнем технически при изработване на проекти за реставрацията им

С моя заповед от 18 февруари тази година сме изпълнили и другото изискване за приемане на план за организация на движението в Стария град. Така че всички тези изисквания от 44-ата сесия на ЮНЕСКО от 2021 г. общината изпълнява авансово преди изготвянето на плана за опазване и управление на Старинен Несебър.

По независещи от нас причини обаче изготвянето му от държавата се забави заради честата смяна на правителства у нас, което доведе до разминаване с графиците. Сега обаче сме в много добра стиковка на нещата с министъра на културата проф. Велислав Минеков, зам.-министър Пламен Славов и с директора на Националния институт за национално и културно наследство арх. Петър Петров.

Проектът за плана ще се изготви от НИНКН и вече има сформиран екип, който включва и външни експерти. В момента Министерството на културата изготвя доклад за този напредък по плана, който ще бъде представен в Комитета за световно наследство, който ще оцени какво са свършили държавата и общината.

- Има ли опасност за Несебър да излезе от ЮНЕСКО?

- Искам да направя важно уточнение. Изключването не става автоматично и по този въпрос често се спекулира у нас, особено в предизборни кампании. При липса на напредък в България съществува възможност за вписване на Несебър

в Списъка на световно наследство в риск,

което не означава прекратяване на членството, а следват препоръки и мониторинг за отстраняване на пропуските. Но мисля, че планът за опазване и управление ще бъде готов навреме.

Надявам се, че на 45-ата сесия ще се вземе предвид забавянето му поради нестабилната политическа обстановка през последните година-две и до тази графа няма да се стигне. Ще бъдат отчетени и превантивно изпълнените препоръки от общината от първия план.

- Догодина се навършват 40 години от приемането на Несебър в ЮНЕСКО. Как планирате да отбележите тази важна кръгла годишнина?

- С Министерството на културата ще обсъдим вариант за съвместна изложба в Комитета за световно и културно наследство и презентации в Париж, а у нас планираме да организираме научна конференция за обмяна на добри практики за опазване на културното наследство с участие на градовете Котор, Дубровник и турския Сафранболу, с които сме побратимени и са членове на ЮНЕСКО.

Дубровник също нямаше план за управление и беше поставен в списъка на градове с риск, но след изготвянето му вече е извън него. Колегите от хърватския град ни го пратиха за ползване за консултация и информация.

- По какви други проекти с културна насоченост работите?

- Работим по обновяването на Етнографския музей, което ще става с европейско финансиране по спечелен от нас проект. Със собствени средства реставрирахме Вятърната мелница на провлака, която догодина ще бъде отворена за посетители, предвиждаме и полагане на каменна настилка на ул. “Месамврия”, с което целият Стар град ще върне автентичния си облик.

Предстои да сключим договор и за дигитализация на недвижимото ни културно наследство по проект със СУ “Св. Климент Охридски”, в който участваме като нефинансов партньор.

В момента общината изпълнява и проекта “Черноморски портал за археология, история и култура” съвместно с музейни институти от Румъния и Молдова.

По него закупихме изключително модерно 3D сканиращо оборудване и дрон, които позволяват дигитализиране на културните ценности в триизмерен формат, които с качването им в интернет портал да направим достъпни за по-широка публлика. Тази техника, която е най-модерната в България, ще я в включим и в орто-фотозаснемането при изготвянето на новия план за управление о опазване на Стария град.

- Как върви подобряването на инфраструктурата в общината?

- В новата част на града към СОУ “Любен Каравелов”

ще правим ново начално училище с 24 класни стаи,

което ще позволи на учениците от 1-и до 4-и клас да минат в едносменен режим на обучение. Теренът е проучен, вече е изготвена и оценка за въздействие върху световната ценност - Старинен град Несебър.

Тя е одобрена от Министерството на културата и е внесена в Комитета за културно наследство за съгласуване. Това се налага, защото теренът е в обхвата на охранителната зона на Стария град. След това ще се пристъпи към изготвяне на ПУП и работен проект.

Общината възнамерява да разшири и Гимназията по туризъм в Слънчев бряг, за да надградим средното образование с бакалавърска степен и по този въпрос водя разговори с един институт.

Около милион и половина ще инвестираме и в инфраструктурата на нов квартал в Слънчев бряг - зона “Запад”, който изграждаме. Пълна промяна ще претърпи и представителната улица “Първа” в комплекса на няколко етапа, като първият е до река Хаджийска.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>