Евгений Кънев: 12 паралела, които ще ни доведат до новия Любен Беров

28.05.2022 11:54
Евгений Кънев.

Общо 12 паралела между сегашното коалиционно правителство и поредицата от събития, които преди 30 години доведоха до кабинета "Беров", намери икономистът Евгений Кънев. Той е публикувал във фейсбук паралелите, които удивително си приличат. 

Ето пълния текст на мнението му: 

Почти всяко намерение на ПП в изпълнителната власт е обструктирано и саботирано. Вчера защо провели заседание за еврото, онзи ден как били финансови “фашисти”, по-преди как вдигали ветото за Македония и т.н.

Обществените настроения и вълната издигнала ПП като най-голяма партия във властта доста наподобяват 1992 година. Сякаш историческите събития - тридесет години по-късно - наистина се повтарят при подобни обстоятелства.

Както преди 30 години, българското общество е дълбоко разделено след 12 години, а тогава 45 години авторитарно/тоталитарно управление на една партия. Под властта на “човек от народа” отношенията са достигнали своето дъно на примитивизъм, избуял след вдигането на похлупака.

Отново инфлация и цени на хляба са във фокуса на дневния ред след падане на режима: тогава Лукановата зима, сега криза причинена от война. А народът оскотява и обществените нрави загрубяват. 

И тогава, и сега първо се правят опити за сваляне на стария режим отдолу неуспешно : тогава 14 декември 1989 г, сега 2 септември 2020 г.

И тогава, и сега - бившата властваща партия БКП/ГЕРБ е внедрила свои хора навсякъде в институциите, които блокират промените.  И тогава, и сега - под напора на събитията, старият режим губи властта, макар в начало да печели изборите: БСП на 10-17 юни 1990 г, а ГЕРБ на 4.4.2021

И тогава, и сега се формират преходни правителства за около 9-10 месеца да адресират най-спешните проблеми - на Попов (1991) и на Радев (2021).

И тогава, и сега - опозицията на старата власт е разнолика и се обединява само на основа “анти” - тогава антикомунистическия СДС, съставен от широка палитра партии, сега от четворна “анти ГЕРБ” коалиция, включая една по-малка коалиция от 3 партии.

И тогава, и сега - за да се смени властта беше необходима невъзможна коалиция - тогава с ДПС за мнозинство от 134 гласа през 1991 г, а сега с … ИТН (ДПС) за … 134 гласа през 2021 г.

И тогава, и сега - ДПС/ИТН изнудваха и заплашваха правителството, че ще напуснат коалицията. И тогава и сега формалният повод е един и същ: тогава въоръжена сделка с Македония, сега вдигане на ветото над Македония. А неформалният, истинският - Заплаха за милиционерската власт в сянка. Както тогава, и сега водещата партия търсеше начини за сближаване с Македония, за разлика от статуквото.

И тогава, и сега - начело на правителството бяха най-младите премиери на прехода: Филип Димитров (36) и Кирил Петков (41) - със западно образование - които искаха да модернизират страната след поразиите на старата власт.

И тогава, и сега- президентът, който спомага за сформиране на правителството, след това се обръща срещу него, като се съюзява със своите бивши врагове.

И тогава, и сега - съпротивата срещу промените е на едни и същи хора в сянка.

Дано историята не се повтаря.

Иначе остава да чакаме кога ИТН (подкрепили Радев) ще дръпнат шалтера.

За да посрещнем новия Беров.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>