Дали няма да осъмнем с управление на "Възраждане", "Български възход" и БСП?

25.05.2022 13:15 Петър Чолаков, Дойче Веле
Петър Чолаков

"Възраждане" и "Български възход" трупат дивиденти, като внушават, че България се управлява от чуждопоклонници и предатели, чиито решения са твърде скъпи за обикновените хора. Дали популизмът няма да вземе връх?

"Възраждане" - най-малката формация в сегашния парламент и единствената, която откровено поставя под съмнение ползите от членството в НАТО и ЕС, доскоро имаше славата на политически маргинална. Подкрепата за правителството обаче намалява, в коалицията често има мъртво вълнение, а въпросът за предсрочните парламентарни избори е все по-актуален.

Какво показват проучванията

Социологическите изследвания показват растяща подкрепа за „Възраждане”, която вече се бори за 3-то място с ДПС и изпреварва БСП („Галъп”). „Български възход” на Стефан Янев би влязла в парламента, ако изборите бяха днес; тя би получила 7,6%, с което би повела пред ДБ и ИТН и би се класирала на 6-то място в изборната надпревара („Тренд”).

Самият Янев има по-високо одобрение от премиера Кирил Петков и е втори по популярност след президента Радев („Галъп”). Според друго изследване дори Костадинов е по-харесван от Петков („Маркет линкс”).

„Възраждане” и „Български възход” трупат дивиденти, като внушават, че геополитическите решения и приоритети на кабинета „Петков” са предателство, че са твърде скъпи за „обикновените хора”.

Енергетиката и въпросът с РСМ

„Патриотите” ще продължат да поставят под съмнение и ползите от диверсификацията в енергетиката. Българите са сред най-застрашените от енергийна бедност в ЕС. Във всички сфери, но особено тук, по отношение на последиците от раздялата с руските въглеводороди, управляващите трябва да бъдат много внимателни с обещанията, за да не създават нереалистични очаквания у потребителите.

Кремълските "патриоти" могат да получат „бустерна доза”, ако кабинетът вземе очевидно непопулярното решение да даде зелена светлина за членството на Република Северна Македония в ЕС. Десет към едно (62% срещу 6%) е съотношението между тези, които смятат, че Скопие трябва да изпълни договора за добросъседство с България преди София да свали „ветото”, и другите, които смятат, че подкрепата ни за съседите трябва да е „безусловна” („Галъп”).

За прозападните избиратели отскубването от лапите на Москва в енергетиката си заслужава усилията. Дори да ни излезе по-скъпо в краткосрочен период, това е далновидното и национално отговорно решение – най-малкото, защото няма да зависим от прищявките на Кремъл, които усетихме през 2009, например. Ветото срещу РСМ пък засилва влиянието на Москва и Белград в Скопие. Нима това е изгодно за България?

Тези аргументи обаче могат не само да бъдат заглушени от крясъците на „патриотите”, а и да послужат за заклеймяването на кабинета като „чуждопоклонници”. Това вече се случва, повече или по-малко успешно.

Ето защо подозирам, че за разлика от диверсификацията, по темата за ветото кабинетът ще играе „на сигурно”, т.е. ще послуша мнозинството. Правителството ще удължи живота си. С колко обаче?

Призракът на предсрочните избори ще си остане в стаята

Растящите инфлация и цени, неубедителното лидерство или дори липсата му в определени моменти могат да задълбочат ерозията на доверието към кабинета. Много е вероятно при това положение партиите в него да решат, че им е по-изгодно да разтурят седянката.

Това обаче не означава, че „Възраждане” и „Български възход” ще оберат ползите от тези трусове във властта. ГЕРБ са опънали ловко мрежите за избиратели и към днешна дата са с 6-7% пред „Продължаваме промяната“. Не е изключено да видим санитарен кордон от ГЕРБ, ПП, ДБ и др. срещу „патриотите”.

Кабинет на кремълските "патриоти” засега не се очертава, дори ако потъващата БСП (формално „за” НАТО и ЕС, но със силно присъствие на кремълски четници и путинофили в редиците си), която се свива все повече и повече, се присламчи към лодките на Костадинов и Янев, за да се спаси от бездната.

Позицията на Радев

Силите на Костадинов и Янев още са недостатъчни, за да хванат руля. Костадинов, Янев, а и Нинова се намират в конкурентни взаимоотношения помежду си и могат взаимно да се обезсилят. Смята се, че „Български възход” са „по-умерена версия” на „Възраждане”, т.е. имат собствена ниша. Видяхме обаче, че Костадинов отделя немалко време да атакува директно Янев, обвинявайки го, например, в близост със САЩ. Дали „Възраждане” се опасяват основателно, че „Български възход” ще им отнемат гласове?

Изключително важен е въпросът за отношението, което би имал президентът Радев към евентуалната управленска заявка на „Възраждане”, плюс техни събратя, в един следващ парламент. Дали натовският пилот няма окончателно да премине на „другия бряг” – този, на който вече стои Костадинов?

Коментарът на Петър Чолаков е публикуван в "Дойче веле".

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>