Николай Василев: С мораториума помагат на най-богатите. Нито е социално, нито пазарно, перверзно е

05.01.2022 08:00 Лиляна Клисурова

Още акценти от интервюто с икономиста и бивш министър:

Обезпокоен съм за посоката след “първото раздаване” - надявам се да не последва увеличаване на данъчната тежест за бизнеса и работещите

Не е вярно, че КЕВР нарочно е избрала точно момента на гласуване на новото правителство, за да изненада държавата с висока цена на тока. Дори с повишението от 11%  цената щеше да е драстично по-ниска от пазарната

Феодализирането на министерствата е скрита мина за кабинета

Има прилики на юпитата на царя и младите около Кирил Петков, разликата е, че ние бяхме десни реформатори

Това е първото правителство на прехода, което няма да приватизира нищо. Дори Виденов приватизира

За разлика от тройната коалиция сега има една доминираща партия и всички останали са свили перките

- Г-н Василев, преди време в материал за “24 часа” вие определихте бъдещото правителство като ляво. Днес, като гледате как заработи кабинетът “Петков”, още ли смятате, че е така?

- Да, изцяло. Не виждам десни неща. Разбирам, че правителството е на броени дни и има нужда от толеранс, но все пак имаме история - действията на служебните министри, предизборната кампания, преговорите за коалиция, както и първите стъпки на парламента и изпълнителната власт. Всичко през последните 7 месеца ме кара да смятам, че по-скоро правителството се насочва към ляв популизъм. Засега не бих го нарекъл реформаторско.

- Как си го обяснявате? Дали е заради кризата и хората имат нужда от помощ от държавата? Или БСП е по-силен и опитен партньор в тази коалиция.

- БСП си е БСП, никой не очаква от тях да не бъдат себе си. Въпросът ми е към по-десните политици. Не съм забелязал те да са защитили реформаторски политики в коалиционните преговори. Но всичките ми упреци са към водещата партия. Защото “Продължаваме промяната” никога не е казала, че е социалистическа формация. Не искам да се заяждам персонално с никого, а просто да откроя тенденция - лидерите на водещата формация явно зарязаха “десните мерки”, с които се явиха на избори, и откровено имат лява ценностна система. Това не е нещо лошо, но бих искал да го изясня и за себе си, и за хората. Объркан съм в политическата координатна система.

- Не смятате ли, че след първото раздаване на пари и помощи финансовият министър Асен Василев ще наложи по-стриктна финансова дисциплина?

- Той има право да се променя. Но ще припомня, че през лятото не се разбрахме за общо участие в кабинет, защото по важните компоненти на работата на финансовото министерство имахме противоположни възгледи. Моята позиция е: 1) влизане спешно в еврозоната; 2) неповишаване на преките данъци; 3) без бюджетен дефицит; 4) по-малко бюджетни разходи като % от БВП; 5) приоритетно развитие на капиталовите пазари.

Обезпокоен съм за посоката след “първото раздаване” - надявам се да не последва увеличаване на данъчната тежест за бизнеса и работещите.

- Кажете ни други причини, поради които смятате, че това правителство е ляво?

- Това е първото правителство на прехода, което няма да приватизира нищо. Дори Виденов приватизира, Станишев - също. “Приватизация” се споменава веднъж в коалиционното споразумение - в изречението, че няма да има такава. Същото се отнася за концесии и публично-частно партньорство.

Трето - бюджетният дефицит. В споразумението се стигна до “компромис” от 4,5%, или над 6 милиарда лв. Тези пари не идват от нищото, а сметката ще плащаме всички. Всеки работещ ще трябва да плати нови 10 хил. лв. заради увеличението на държавния дълг за този мандат.

- Очаква се новият бюджет да се внесе в НС чак в края на януари. Правилно ли е това?

- Не. МФ е в пълна бойна готовност през последните 30 г., защо не може да се изготви бюджет по-бързо? Това е може би първият случай, когато на Нова година сме без бюджет. Държавата няма да загине, но това показва липса на компетентност. Учуден съм.

Освен това за пръв път виждам някой да каже, че приема бюджет в началото на годината и още отсега да обяви, че ще го актуализира през юни.

- Това ще се направи заради промяната в пенсионното законодателство, с която ще се актуализират пенсиите, което ще промени и разходите в това перо.

- Да, ето ви левичарския уклон. Те казват - ние ще си направим бюджет през зимата, но ще вдигнем отново социалните харчове в средата на годината. Опасявам се, че покрай тях ще вдигнат отново разходите за каквото им падне.

Ще припомня, че в 12 много по-бедни години на прехода след 1997 г. три последователни правителства нямаха нито една актуализация.

Относно бюджет 2021 - приятно бях изненадан от излишъка, постигнат до ноември. Причините са по-високата събираемост, включително заради инфлацията. Както и забавените капиталови разходи. И в двата случая щях да съм щастлив да видя излишък. Затова нееднократно призовах да завършим годината без дефицит.

Предварителните данни от Министерството на финансите обаче са за нов рекорд на декемврийското харчене от 9 милиарда. Сбъднаха се точно най-лошите ми опасения. Това ли е “Промяната”?

- В тази посока ли се върви с приетите помощи за цените на тока и с добавката от 60 лв. за пенсионерите, както и с онези 75 лв., които ще дават на възрастните хора, поставили си и бустерна доза от ваксина срещу COVID-19?

- Голямо държавно харчене по всички пера с огромни милиарди без разчети. Първо обещаваме на всекиго и после смятаме - това е принципът.

Но подкрепям всички мерки, които водят до по-висока ваксинация, за да преборим по-бързо пандемията. Важно е да се ваксинираме.

- Как ще коментирате въведения от парламента мораториум върху цените на тока, парното и водата, който предизвика толкова много спорове?

- Изключително съм разочарован от всичко, което се случи. Без подготовка в новия парламент партиите се надпреварваха кой е по-голям популист от другия. Заблуждаваха ни, че други държави в Европа са го направили преди нас. Не е вярно. Нарушиха се закони, директиви, политики, всички принципи на пазарната икономика. Държавата се намеси в ценообразуване, а парламентът - в работата на независимия енергиен регулатор.

- Но не са ли прекалено високи цените на тока?

- Цените на тока за домакинствата (а и на парното и на водата) открай време са силно субсидирани. И преди повишенията на тока през тази есен цената за домакинствата беше по-ниска, отколкото трябваше. Най-ниската в Европа. В България има драстично кръстосано субсидиране между бизнеса и домакинствата - бизнесът и преди лятото плащаше изкуствено скъп ток, за да може домакинствата да получават евтин ток.

Не е вярно, че КЕВР нарочно е избрала точно момента на гласуване на новото правителство, за да изненада държавата с висока цена на тока. Дори с повишението от 11% цената на тока щеше да е драстично по-ниска от пазарната.

- Това трудно ще бъде разбрано от хората с ниски доходи. Казахте, че България е с най-ниски цени, но е и най-бедната в ЕС. Какво трябваше да се направи тогава?

- Това, което трябваше да направи държавата, е, първо, изобщо да не оказва политически натиск върху КЕВР. Нека комисията определя колко е цената - толкова, колкото трябва да бъде. Правителството трябваше да си избере каква част от населението с колко иска да подпомогне. И да даде на социално слаби, енергийно бедни - хора, които имат затруднение да си плащат тока. Това, което става, е погрешно - за да намалим сметката на тока на енергийно бедните с 10 или 20 лв. месечно, сега ще субсидираме най-големите потребители на домакински ток със стотици лева месечно. За тази мярка трябва да благодарят не социално слабите, а хората с най-високи доходи и с най-големите сметки за ток. Нито е социално, нито е пазарно, перверзно е. Защото в момента ще ударим финансово целия енергиен сектор - държавни и частни компании, ЕРП-тата. И ако държавата не предприеме други стъпки, много от тях могат да фалират след няколко месеца.

- Ще има ли енергийна криза?

- Да, тогава би имало енергийна криза. Сега има просто ценова ситуация.

Ако попитаме кое е по-изгодно за България - цената на тока да е висока или ниска, съм сигурен, че 100% от населението ще каже, че е изгодно да е ниска. Това е все едно да попитаме населението в Кувейт каква цена на нефта предпочита. Ако човек гледа на каква цена ще пълни на бензиностанцията, ще каже - искам нефтът да е суперевтин. Обаче Кувейт изнася много нефт и печели милиарди от това. Затова за кувейтската нация и държава е изгодно цената на нефта да е много висока.

България е немалък износител на ток в Европа. И в момента икономиката печели милиарди от износ на скъпия ток, а дивиденти и данъци влизат в бюджета. А в същото време късогледи политици призовават да се забрани износът на ток. Хем глупаво, хем противоречи на европейските правила.

- Защо имате по-различни очаквания в момент на тройна криза - здравна, икономическа и социална, когато и бизнесът, и хората имат нужда от подпомагане? Как приемате мерките, предложени от правителството?

- Опасявам се, че било то с оправдания за пандемията или за енергийната ситуация, нашето общество постепенно и опасно се придвижва в посока на силна и нездравословна намеса на държавата в цялата икономика. През предишни години цената на тока беше ниска и държавата субсидираше някои производители - например ВЕИ-тата. Сега цената на тока е висока и държавата субсидира домакинствата. Ако догодина цената падне - държавата пак ще субсидира производителите. И въпросът е - оттук нататък държавата в следващите 100 г. ли ще налива милиарди? Това е трансформация на обществото в грешна държавно-социалистическа посока.

А междувременно първото действие на Министерството на икономиката и индустрията беше да издаде заповед на мобилните оператори да не вдигат цените. Сигурно така правят в Куба. И тук забравяме, че има регулатор. И КРС ли ще смачкаме като КЕВР?

- Вицепремиерът Асен Василев обяви намерение за намаляване на държавната администрация с 30 хиляди. Вие бяхте министър на администрацията в кабинета “Станишев” - реално ли е такова голямо съкращение на чиновници?

- Ще подкрепям изцяло, ако това се случва. Ако наистина имат воля да го направят, трябва да действат с категоричност и бързина. Но препоръчвам на МФ да си изясни терминологично понятията. Те казват “държавна администрация”, но според мен имат предвид целия публичен сектор, включително лекари, учители, военни и полицаи. Засега обаче виждаме единствено пенсиониране на служители, но без закриване на самите бройки. Това означава, че на практика щатът не се намалява и съответното ведомство прави разчети за същия размер заплати.

- Колко “живот” давате на това правителство?

- Стискам палци да издържи пълен мандат. Добре е за държавата да се върнем към периодите без предсрочни избори.

- Дори с тази политика, която вие критикувате?

- Демокрацията е това – отиваш на избори, подкрепяш своите фаворити и те си изпълняват програмата 4 г.

- След като бяхте номинация на ИТН за премиер, продължават ли да ви търсят и да работите с тях?

- Симпатията ми си остава.

- Сравняват младите около Кирил Петков с вас - юпитата на царя. Виждате ли прилики?

- Да, виждам много прилики. И се радвам, че такива хора влизат в управлението на държавата. Но основната разлика е, че ние тогава се определяхме като десни реформатори. Много ми е любопитно дали десетки души в парламентарната група на ПП се самоопределят като леви антиреформатори? Защото първото нещо, което направиха, е да гласуват мораториум... Да му мислят десните партии.

- Вие бяхте министър в две правителства, едното от които на тройната коалиция. Как работи един министър в коалиционно правителство и въобще как функционира такова?

- Трудно. Това, че сега са 4 партии, няма значение, защото НДСВ и БСП бяха по-противоположни, отколкото които и да са партии в настоящата коалиция. И не ни е било по-лесно. Освен това сега има една доминираща партия и всички останали са свили перките.

Разликата е, че тогава нямаше феодално разделение по министерства. Имах заместници от 4 различни партии, включително от коалиционни партньори на БСП. Работих с тях отлично, въпрос на личен подход и на коалиционна култура. А сега ще бъде по-феодализирано, защото никой няма да има поглед в министерството на съседа.

- Дали това са скрити мини в коалицията и правителството?

- Според мен - да. Въпрос на управленски умения от страна на премиера и на цялата коалиция.

Визитка

Роден е на 28 ноември 1969 г. във Варна

Завършва икономика в Будапеща, бизнес администрация, финанси и икономика в Ню Йорк, магистър по международна икономика и финанси в САЩ и Япония

От 1996 до 2001 г. работи като инвестиционен банкер в Лондон, Токио и Ню Йорк

Вицепремиер и министър на икономиката, а след това и на транспорта и съобщенията в кабинета “Сакскобургготски”. Министър на държавната администрация и административната реформа в кабинета “Станишев”

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>