Класиките на Джордж Оруел с нов превод
11.01.2021 18:15; 24 часаИК “Сиела” издава антиутопиите “1984” и “Фермата на животните” с илюстрации
Емблематичните романи “1984” и “Фермата на животните” от британския писател Джордж Оруел са от най-важните романи не само на XX век, но и в човешката история. Тяхната актуалност и послание продължават да привличат поколения читатели, а приликите с действителността повече от 70 г. след тяхното написване им печелят пророческа слава. В началото на 2021 г. се появяват на български с твърди корици (изд. “Сиела”) и нов превод, дело на Венцислав К. Венков, илюстрации Дамян Дамянов.
Публикувана през 1945 г., “Фермата на животните” е майсторска алегория на световната политическа сцена в края на Втората световна война. Оруел съзира истината зад сталинистката пропаганда, завладяла Западния свят, и предупреждават за заплахата на тоталитарното управление за човешката свобода и достойнство. Творбата с директната си критика срещу победоносния в този момент Съветски съюз среща редица трудности, които Оруел описва в специален предговор, предвиден за публикуване в оригиналното издание на “Фермата на животните”. Той отпада (най-вероятно по политически причини), а текстът е открит години по-късно и е публикуван едва през 1972 г.: “Беше ясен, студен ден през януари и Големия брат отново започна да следи всички...” Този предговор читателите ще открият в новото издание на класиката.
"1984" извоюва определението “безспорно най-важната книга, създадена през XX век”. През 2005 г. романът е избран от списание Time за един от 100-те най-добри на английски език от 1923 г. В деня на встъпването на Доналд Тръмп в длъжност като президент на САЩ продажбите на изданието се покачват заради “оруелския език” на представител на кабинета му. Антиутопичният свят, който Оруел рисува, е продължение на идеите от алегоричната “Фермата на животните”, насочени към разкриване на опасността от тоталитарното управление.
Абсолютният властник е Големия брат, Партията е вечно права и налага волята си със свирепа жестокост, телеекраните подменят действителността, а богатството на езика се замества от ограничаващ новговор. Там, където “войната е мир, робството е свобода”, а “невежеството е сила”, последната надежда за хората са свободата на мисълта и чувствата - и точно тя е следващата цел на властта.
Класация на ИК "Сиела"
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
"Рибарника" с коронапартито и Милко Калайджиев взема 70 000 лв. от държавата
-
Шофьор от Разлог е пострадалият при катастрофата край Солун
-
Племенник на Сакскобурготски поиска прошка от името на Савоите
-
Турция започва производството на "Спутник V"
-
Радев: Борисов се прави на радетел за демокрация
-
Зам.-министър Георгиев: Не можем да си позволим фундаментална промяна точно преди изборите
-
Орисаха първото бебе на Велико Търново за 2021 г. на Бабинден
-
Всички бебета на майки, преболедували COVID-19 в края на бременността, се раждат с антитела
-
С до 2000 намаляват новородените на година
-
29 инвитро бебета по общинска програма проплакаха във Варна за година
-
Няма пречка бременни да бъдат имунизирани срещу коронавирус
-
Истини и митове за предпазванe на детето от настинка