Пари има, но се харчат неефективно
01.12.2022 15:14; Кузман ИлиевПриемането на бюджета е израз на политиките на съответните партии. Пари има, но се харчат неефективно и неефикасно. Има риск заради голяма производствена инфлация, защото бюджетът се прави от хора с къс хоризонт, които мислят за избори", такъв прочит на удължения бюджет, гласуван днес на първо четене в НС направи финансовият анализатор Кузман Илиев пред Радио "Фокус".
Анализаторът смята, че процесът по приемане на бюджета е безкрайно политизиран: "Дори и в случая става видно, че това приемане е израз на политиките, които партиите вътре в парламента би следвало да изразяват. И когато те искат президентът и служебният кабинет да приемат бюджета им, който по презумпция трябва в парламентарна република да бъде функция на парламентарно мнозинство, възниква въпросът те искат ли президентска република, или не искат. Ако искат, да го кажат ясно и Радев да започва да управлява и да си прави бюджет."
Относно самия бюджет огромните рискове са какво ще се случи оттук-насетне политически, тъй като този бюджет е ясен, той има рамка. Но ние трябва да разберем едно - държавата с парите ни трябва да постига по-добра ефикасност. Т.е. с по-малко пари да постига по-големи резултати, по-прозрачно, стана ясно от думите на анализатора.
"Живеем във време на много тежки, исторически кризи - енергийна, военна, мигрантска, инфлационна. Миналогодишният бюджет беше рекорден и българските политици можеха да станат много по-ефикасни в решенията си. И сега виждаме, че капиталовата програма от 8,3 млрд. е изпълнена едва на 20-тина процента. До онзи ден, дето се вика, бюджетът беше на излишък. Пари има, харчат се много неефективно и неефикасно", каза Кузман Илиев.
"Случва се гротескна надпревара за наша сметка между "Продължаваме Промяната" и БСП за това кой е по-по-най-голям разхитител, абсолютно безотговорно. Ако те изповядват вярата на огромното задлъжняване, което те надробиха с дефицит от 11 млрд. и по 15 млрд. още всяка година, то да се хващат за ръце, да се събират и да правят кабинет и да водят България към дълговата пропаст", каза финансовият анализатор.
Грешките са в енергийната политика, без дългосрочни договори, с къса визия за енергетиката. В същото време не доказаха нито една корупционна схема по АМ "Хемус" и Борисов излиза по-чист от момина сълза, но магистрали няма, стана ясно от думите му.
Сега може да няма средства за нито един от започнатите инфраструктурни проекти, защото са се оскъпили във времето. А оскъпяването става, поради грешна дългова и енергийна политика. Освен тежката криза, сами си допринесохме за положението, като си наляхме бензин в огъня. Това е голям риск за бюджета, защото подлага на риск общините, в които много от проектите не могат да бъдат завършени. Най-неприятният вариант би бил от Плана за възстановяване да връщаме пари, стана ясно от анализа на Кузман Илиев.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
Милиони са в беда в Турция. Отзовахме се от първите и можем още да помогнем
Драмата, която много хора преживяват в Турция, е огромна. Бедствието е неописуемо и светът е притихнал от болка заради огромните човешки жертви. Има, дано да има още надежда да се спасят оцелели под руините хора. България е от държавите, които се отзоваха броени часове след бедствието. В страната има вече и доброволци
-
Част на про-евро умнокрасивитета съвсем се оплита по темата с валутния борд
Част от говорителите на про-евро умнокрасивитета съвсем се оплитат с проблема, който имат около валутния борд. 1. След като са за еврото, значи са против борда, и тъй като не могат да измислят причина за идейния си преход забуксуват в противоречия. 2. Например: Тезата "лев няма, откакто сме с борд ние сме приели еврото" веднага влиза в
-
Гл. комисар Николай Николов: За нас правилото е, че винаги има надежда
-
Ахмед Доган дари 1 млн. турски лири за справяне с щетите от земетресението
-
Шишков: Над 100 км ПУП на магистрали са одобрени за последните 7 месеца
-
Нов тренд - строят повече къщи и по-малко блокове
-
4-ма задържани за счупената витрина на македонския клуб в Благоевград (Обзор)
-
Отново буря от негодувание срещу Максим Генчев, събрал в едно Левски и труса в Турция
-
Висока лавинна опасност в Рила и Пирин заради обилния сняг и силните ветрове
-
Дейности в овощната градина през февруари
-
Премиерът обяви контрол на храните от митниците, през борсата до кварталния магазин
-
Каква е ролята на биологичната растителна защита като алтернатива на пестицидите
-
Пяна от растителни масла - ефективна, колкото хербицид
-
Два протеина играят ключова роля за разбиране на фотосинтетичната активност
-
Подходящ ли е пробиотикът Омни Биотик Панда за бебета
-
Първи Св. Валентин с бебе вкъщи - какво да правим?
-
5 неща, които да направите през бременността
-
Грижата за бебешките уши трябва да е премерена, за да не създаде проблеми
-
Увреждат ли се яйцеклетките, когато държим лаптопа в скута си?
-
Безплатни консултации с топ специалист по бъбречна трансплантация
-
Да имаш емоционално студен партньор, може да е вредно
-
С Ледената диета топим бързо килограми
-
10 начина да се насладим пълноценно на живота
-
Маслото от шипка прави кожата неустоима (+рецепти)
-
6 нелепи мита за женската сексуалност, които напълно ни кастрират
-
Трансценденталната медитация - мощно оръжие за промени