"168 часа": За първи път от 30 г. насам не ДПС, а Македония бута властта
22.06.2022 22:01; Сима ВладимироваСкопие измести темата “анти-ДПС”, с която ГЕРБ, “Атака” и СДС печелеха избиратели в политически кризи
През 1992 г. Филип Димитров призна първи независимата държава и се раздели с управлението
За първи път от 30 години насам темата "Македония" стана повод за разпад на мнозинството и разклащане на правителството, измествайки друг любим за политиците сюжет - анти-ДПС риториката. През 1992 г. кабинетът на Филип Димитров падна, след като първи в света призна новата държава със столица Скопие за независима. Но оттогава насам противопоставянето на Движението за права и свободи захранваше партиите, колчем се зададе политическа криза или избори.
Избухването срещу него водеше до висок рейтинг, привличане на повече избиратели и привърженици и в крайна сметка се оказваше печеливша стратегия. Най-пресният пример беше през 2020 г. - кабинетът на Бойко Борисов падна след протести, които започнаха с акцията на Христо Иванов пред лятната резиденция на Ахмед Доган край с. Росенец на Черно море, сблъсъка с НСО и искането на десния лидер за достъп до бреговата ивица.
Тогава премиерът Бойко Борисов реши да смени министрите Владислав Горанов, Младен Маринов и Емил Караниколов с мотива, че ги свързват с ДПС. Именно действията на лидера на "Да, България" и участието му в протестите доведе до силния резултат на партията му на няколкото избори миналата година и влизането му в управлението.
Христо Иванов следваше практиката на някогашния премиер Иван Костов, който заговори за ДПС като "проклятието на България" през 1999 г. Само няколко дни след тези думи обясни, че не е разбран правилно, че имал предвид не партията, а лидерите й.
След тези коментари СДС успя да прошари в синьо прословутата червена карта на местната власт на Клара Маринова, като проби в 85 общини в страната с кметове. Вярно, повече (115) се задържаха в ръцете на червени кадри, но фразата на Костов остана като печеливша в политическия фолклор.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
За добро или зло, в прехода между два кабинета темпото го задава президентът
Институционалният мач в понеделник, след като формалната оставка на правителството стана факт, се развиваше бързо и странно. Президентът Румен Радев форсира консултациите с политическите сили. Резултатът - 2 от 4, ГЕРБ и ДПС се отзоваха, ПП и БСП отказаха, като се оправдаха с приемането на бюджета. (Виж ТУК) Така остана впечатлението
-
Република Северна Македония - брутална агресия към българската идентичност
Като говорим за РСМ, наистина става дума за агресия към българската идентичност, често брутална. Като пропускам предначалото, брутално започва самото създаване на македонска нация и република - включително с убийства (дори с групови разстрели, масови гробове), затвори, лагери, разселване, заселване, физическо насилие и репресии
-
Условна присъда за българка и $2 млн. глоба за “Креди Сюис” - прали пари на Брендо (Обзор)
-
В болница приемат само с електронно направление от 1 август (Обзор)
-
Жена обърка педалите на колата, блъсна се в паметника на Левски в Казанлък
-
Форсажът на Радев и ината на "Промяната" счупиха рулетката преди завъртането (Обзор)
-
Бой в македонския парламент
-
Спекулации уволниха проф. Генчо Начев от “Св. Екатерина”. Той и министър Сербезова отричат (Обзор)
-
До 7 юли обсъждат проекта за наредба за разпределение на извънредната помощ от ЕК
-
Поръчайте тест драйв на първия и единствен 100% трактор на метан в света
-
Зам.-министър Бурджев: „Имаме завършена оперативна програма за рибарство до 2027 г.
-
Токачките обичат височините
-
Агенцията по храните проверява два сигнала за отравяне на пчели
-
Нови функции за големите Fendt
-
При дефицит на витамин А кожата на детето може да стане суха и лесно дразнима
-
Трихотиломания при детето - що е то?
-
Детето иска да яде постоянно. Нормално ли е?
-
Мотивирайте децата си да имитират различни емоции
-
Грешка е да отбивате бебето бързо и изведнъж
-
Сигнали за проблем с физическото развитие: 12 до 18 месеца