През 2007 г. виновни бяха чуждите туристи, причините сега пак са външни
18.05.2022 15:30; Христо НиколовВече сме на част от процента от последната висока инфлация в България
В разгара на отпускарския август през 2007 г., броени месеци след като България влезе в ЕС, тогавашният премиер Сергей Станишев се принуди да свика спешно заседание на създадената в началото на същата година Държавна комисия за наблюдение и анализ на цените.
Причината беше твърде високата инфлация, която мнозина тогава свързваха с това, че сме влезли в ЕС.
Същата година “24 часа” публикуваше почти всеки ден репортажи как едно или друго нещо е поскъпнало. Например как хлябът минал психологическата граница от 1 лев за килограм. Или как бензинът още малко и ще стане 1,50 лева за литър, а нищо чудно да удари тавана от 2 лева.
За тройната коалиция, която управляваше тогава, също като за четворната сега трудно може да се каже, че не вземаше присърце случващото се, за което в общи линии също като сега управляващите не бяха виновни.
Причините тогава бяха изцяло външни, също като сега, макар и от друг характер. В годините след началото на хилядолетието китайската икономика започна толкова бързо да набира скорост, че годишният ѝ ръст често надминаваше 12-14%.
Това бе съчетано с внезапно опаричване на големи слоеве от нейното население, които започнаха да консумират все повече стоки, внасяни от Европа, САЩ и други части на света. Както се шегуваха икономистите, в Поднебесната империя изведнъж откриха, че оризът бил само гарнитура, а не основно ястие.
Отклоняването на огромни количества хранителни суровини за този необятен пазар доведе през 2006-2007 г. до трайно поскъпване. Например пшеницата бе поскъпнала с 44% от реколта 2006-а до реколта
2007-а, царевицата пък с 59%.
Това повлече крак и храните в ЕС и у нас видимо започнаха да поскъпват, помпайки инфлацията. През 2007 г. тя бе достигнала и се задържаше до около 10-12% на годишна база, но през 2008 г. достигна до 15,1%, т.е. само с 0,7 процентни пункта по-висока от отбелязаната през април 2022 г.
Въпросната комисия за наблюдение и анализ на цените се оглавяваше от икономическия министър на Станишев Петър Димитров. Който даде доста любопитни обяснения за поскъпването. За пшеницата и царевицата например беше обвинена сушата през предишното лято.
Когато го попитаха защо тогава пилешкото е поскъпнало с над 20% за една година, а млечните продукти - с 15%, обяснението му граничеше с комичното. Всичко това според министър Димитров се случило, защото сме в разгара на отпускарския сезон и у нас има прекалено много чужди туристи, които се хранят тук. Щом си тръгнат наесен, цените щели да се успокоят и всичко да си дойде на мястото.
Естествено, нищо такова не се случи, дори напротив - годишната инфлация стигна 15,1% и се кротна едва когато през есента на 2008 г. избухна световната финансова криза. После настъпиха години на дефлация
и чак при възстановяването около 2012-2014 г. цените пак тръгнаха нагоре. Но инфлацията никога не стигна онези 15,1% от навечерието на рухването на големите американски банки и световната криза. Годишната се движеше максимално между 6 и 7%, а през първата година от пандемията падна до минусови нива.
Сега световната икономика отново е в процес на възстановяване, при това съчетано с нарушаване на логистични връзки и търговски вериги по целия свят, а на всичкото отгоре има незапомнена от десетилетия криза с енергийните цени. Войната в Украйна също засегна силно преди всичко европейската икономика, от която България е много зависима. Всичко това, естествено, подхранва инфлацията и нищо чудно скоро да задминем процентите от 2007-2008 г.
Абонамент за печатен или електронен "24 часа", както и за другите издания на Медийна група България.
-
"24 часа" на 7 юли - вижте първите страници през годините
Вижте първите страници на "24 часа" от 7 юли през годините до днес. Заглавията са интересни - спомнете си през какво преминаваше България. И сюжети, които обясняват защо сме там, където
-
Калоян Паргов: Катастрофата на "Черни връх" е дълга сянка от стар грях
"Цитатът от Агата Кристи, че старите грехове имат дълги сенки е много подходящ в този случай" Вината за трагедията е на цялото наше общество, което има прекалена търпимост и къса памет, категоричен е заместник-председателят на комисията по транспорт и пътна безопасност от БСП в СОС Жестоката катастрофа на бул
-
Столичният общински съвет прие промени в Наредбата за преместваеми обекти
-
България е втора сред страните от ЕС, дали убежище на най-много украинци
-
Правителството отпусна 200 хил. лв. за изгорелия преди 7 месеца блок в Благоевград
-
Задържаха 200 пратки с дрога, пласирани чрез даркнет (Видео, снимки)
-
Соцсъветник от Пловдив: Хартиените бюлетини ще върнат ГЕРБ във властта
-
Кирил Петков: Не сме спрели да говорим с всички независими депутати
-
Интелигентни автоматични сонди вземат точни почвени проби от 2 м
-
Трябва да продължи борбата в лозята срещу щитовка и гроздов молец
-
От Брюксел е идеята за земеделски форум на 11 юли, ще резюмират позиции пред Войчеховски
-
Ореховият плодов червей вреди и по бадемите
-
Покривните култури извършват природен почвен мениджмънт
-
Истини и митове за глутена