Вижте как протича изборният ден в Благоевград 10% от избирателите в Благоевградски и Кюстендилски района са македонци с българско гражданство

11.07.2021 10:30 Антоанета Маскръчка

Изборният ден в Първи МИР започна нормално. На отделни места е имало успали се членове на СИК, но те са заменени с резервни. 8 машини не са заработили точно в 7 ч, но техниците са отстранили бързо проблема. Само в една секция все още се работи.
Председателят на СИК в с. Горно Краище е подала оставка, защото въпреки че избирателите са над 300, няма осигурена машина. Още в три секции в областта, които са с над 300 избиратели, няма осигурени машини, а само хартиени бюлетини, което РИК проверява.
312 507 души, които ще гласуват в 564 секции, изберат 11 народни представители. С машини ще се упражни вотът в 452 секции, като в 89 има по две устройства. Над 500 членове на СИК бяха сменени в последните дни преди вота.
Специфично за Благоевградския район е големият процент избиратели македонци с българско гражданство с постоянен адрес в областта. Те са около 10% от всички, но никога досега не са идвали да упражнят правото си на вот. Това пък води до известно изкривяване на общата картина. Най-много са в общините Благоевград и Петрич. В община Благоевград например всеки пети е и македонски гражданин. На местния вот преди седмица в общината с право на глас бяха 65 хил. души по настоящ адрес, сега те са 91 хил. по постоянен.
И в Кюстендилска област от 120 хил. избиратели 10% или 12 хил. са македонци с българско гражданство.
След най-голямата секция в страната с 58 хил. избиратели по списък, която е в 24 МИР-София, следващите са в община Благоевград. В с. Бело поле например право на глас имат 6700, в село Рилци - 4000, Логодаж - 4600. Около 80% от тях са македонците с българско гражданство, и заради това избирателната активност в тези населени места обикновено се движи между 5-10%. Въпреки че се знае, че тези избиратели няма да дойдат да гласуват тук, в СИК са получени хиляди хартиени бюлетини, което според членовете на комисиите е излишно разхищение и ги натоварва допълнително да разнасят десетки тежки чували, за което алармират от години.
На последните парламентарни избори през април активността в Първи МИР бе доста по-висока от средната в страната - 50,72%.
Жителите на община Благоевград за трета поредна неделя отиват до урните. На 27 юни и 4 юли те гласуваха на два тура за кмет при активност от 29%.
Тук оправданието "страх от машината" категорично вече не може да се използва. Дали обаче пък умората от избори след избори ще окаже влияние върху желанието да се гласува, ще разберем в края на деня.

Други от От страната и света

Хасан Адемов поздрави социалните работници

"Днес е Световният ден на социалната работа и социалния работник. Никога не съм харесвал тези термини, защото социалните дейности не са работа и Вие не сте работници – те са кауза

Австралийската централна банка повиши лихвите до 4,1%

Резервната банка на Австралия повиши основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до 4,1 на сто на мартенското си заседание, предаде Ройтерс. Решението отразява засилващите се инфлационни рискове

10 задържани при спецакция срещу купения вот и разпространението на наркотици в Бургас

Специализирана полицейска акция се провежда от ранните часове на деня на територията на Бургас. Операцията е насочена срещу купуването на гласове, битовата престъпност и разпространението на

Катастрофа между камион с военни и кола блокира Околовръстния път в Ямбол

Инцидент с военни стана на Околовръстния път на Ямбол тази сутрин. Камион с военнослужещи и лек автомобил катастрофираха. При инцидента няма пострадали

ЕС и Австралия напредват към търговско споразумение

Европейският съюз и Австралия отбелязват напредък в преговорите за свободна търговия, като двете страни сигнализират за сближаване на позициите след провала на разговорите през 2023 г

>