Преди есента става още по притеснително с газа - отново поскъпване с 11,5% спрямо сега

10.07.2021 16:05 Марияна Бойкова
С модернизацията на компресорна станция “Петрич” се осигури възможност за доставки на газ от Гърция.

От януари до септември увеличението е 106,53% 

Цена на газа за септември 55,62 лв. за мегаватчас прогнозира "Булгаргаз". Компанията е задължена по закон да оповестява прогноза месец преди да внесе предложение колко да струва газа в Комисията за енергийно и водно регулиране. 

Сравнено с действащата за юли цена от 49,94 лв. за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), увеличението е 11,51%.

От януари насам, с изключение на март, всеки месец газът поскъпва.  В първия месец на годината мегаватчас струваше 26,93 лв., ако го сравним с прогнозата за септември,  увеличението е 106,53%.

Да припомним, че първите по-сериозни за година поскъпвания предизвикаха реакция на политиците и по-скоро на министъра на енергетиката Теменужка Петкова. Цената на газа за 1 април бе определена чак на 21-о число на месеца, заради проверката, която тя назначи при  цена от 33,19 лв. за мегаватчас, което е увеличение от над 15% спрямо март. Ако сравним прогнозата за септември с цената, която предизвика притеснението на властта, увеличението е 67,58%.

Както в. "24 часа" писа в петък цената на природния газ на международните пазари бележи рекорди. На нидерландския хъб в понеделник цената е била 38 евро, за седмицата е между 32-34 евро. Поскъпва втечненият природен газ, който вече е по-скъп от тръбопроводния, казват газови експерти.

  В прогнозата си днес "Булгаргаз" уведомява, че цената от 55,62 лв., или 28,44 евро за мегаватчас, която дружеството прогнозира за септември, е по-ниска от прогнозната за европейските газови пазари за същия месец, която е 34 евро.

 

 



Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>