Силистра се включва в инициативата „ Нощ на литературата“

12.05.2021 11:40 Милен Милушев

Днес Силистра се включва в десетото издание на националната инициатива „Нощ на литературата“ Организатори за Силистра са общината , регионалната библиотека „Партений Павлович“, местното читалище „Доростол“, театралното студио „Артистик“ По време на литературната среща се предвижда да се четат от произведения на литературната класика, като основната цел е популяризирането на съвременната европейска литература, началото е тази вечер в пространството пред библиотеката в града. По повод месеца на българската азбука просвета и култура и на славянската писменост регионалната библиотека провежда инициативата „Ден на отворените врати“, когато ще се издават безплатно читателски карти.

Съвременна европейска литература в нови български преводи ще бъде представена и тази година на юбилейната десета Нощ на литературата. Литературният хепънинг ще е днес и в него ще се включат 14 български града – Бургас, Варна, Велико Търново, Враца, Добрич, Ловеч, Монтана, Перник, Пловдив, Русе, Силистра, София, Стара Загора, Шумен. Проектът е иницииран и се организира от Чешките центрове съвместно с Европейското сдружение на националните културни институти EUNIC от 2006 г. и постепенно към него се включват градове от различни държави. България става част от международната Нощ на литературата през 2012 година благодарение на Чешкия център в София.

Главни организатори на събитието в България са посолствата и културните институти на европейски страни, Столична община, Представителството на Европейската комисия в България, Фондация „Детски книги“.

Други от От страната и света

Силна геомагнитна буря обхвана Земята през тази нощ

Силна геомагнитна буря обхвана Земята през тази нощ. Достигнат е К-индекс 8 от скалата с 9 бала, съобщават от Националния институт по геофизика, геодезия и география при Българската академия на

Катастрофа между кола и автобус от градския транспорт в София (Видео)

Катастрофа между лек автомобил и автобус на градския транспорт е станала тази сутрин на столичния булевард "Константин Великов". За това сигнализират очевидци във Facebook групата "Катастрофи в

Задържаха мъж, заканил да убие съпругата си, като й казал, че ще я залее с киселина

Софийска районна прокуратура привлече към наказателна отговорност 46-годишен мъж, заканил се с убийство на съпругата си. Събраните до момента доказателства сочат, че на 18.01.2026 г

Антон Кутев: Очевидно е, че Радев ще се яви на тези избори

„Никога не съм чувал Радев да заявява, че ще променя евроатлантическата ориентация на България. Той е заемал ясна позиция – конфликтът в Украйна трябва да се реши с дипломация, а не с война“

Съпрузи разбират, че са брат и сестра, решават да останат заедно

Жена, която дълги години търсела изчезналата си майка, била шокирана, когато открила, че без да знае, се е омъжила за собствения си брат, пише "Мирър"

>