Недостиг на стоки затвори посолствата на 12 държави в Северна Корея (Видео)

01.04.2021 15:23 БТА

Посолствата на 12 държави в Северна Корея спряха работа, а целият чуждестранен персонал на международните хуманитарни организации напусна страната поради сложната обстановка, включително недостига на стоки и лекарства. Това съобщи днес посолството на Русия в Пхенян, цитирано от световните агенции.

"Човек може да разбере онези, които напускат севернокорейската столица - далеч не всеки може да издържи безпрецедентно строгите тотални ограничения, крайно острия дефицит на необходими стоки, включително лекарства, липсата на възможности за решаване на проблеми със здравето", пише в изявление на посолството, публикувано във Фейсбук.

Според съобщението вече са затворени дипломатическите мисии на Великобритания, Венецуела, Бразилия, Германия, Италия, Нигерия, Пакистан, Полша, Чехия, Швеция, Швейцария и Франция. В Пхенян представляват страните си едва 9 посланици и четирима шарже д'афер, а "персоналът на повечето още работещи посолства е съкратен до минимум".

Руското посолство в Пхенян обаче подчертава, че ще остане отворено, въпреки че не е лесно и че наистина има редица проблеми и много семейства, които е трябвало да си тръгнат.

През януари миналата година севернокорейският лидер Ким Чен-ун реши да затвори границите на страната, за да спре разпространението на новия коронавирус, появил се в съседен Китай. Полетите и железопътният трафик от и за чужбина бяха преустановени, а снабдяването на Северна Корея и работата на дипломатите и на хуманитарните работници беше до голяма степен усложнена.

Видеозапис, превърнал се в хит в интернет в края на февруари, показва нагледно тези трудности. На него се вижда как осем руски дипломати и техните семейства напускат Северна Корея с железопътна дрезина, бутана от един от тях, поради липса на друг трансграничен транспорт след въвеждането на рестрикции, свързани с коронавируса.
Русия поддържа тесни връзки със Северна Корея и запази значимо дипломатическо присъствие в тази страна, която от дълго време страда от недостиг на хранителни продукти. КНДР е обект на международни санкции, целящи да принудят режима в Пхенян да се откаже от ядрената и балистичната си програма.

Други от От страната и света

Треньор на астронавти в НАСА ще вади “Реал” от тинята

Антонио Пинтус разработи своя уникална програма за физическа и психическа издръжливост както на футболисти, така и на избраните да стъпят отново на Луната "Реал" (Мадрид) все повече заприличва на

С евтини дронове камикадзе Иран пробва да измори военната машина за милиарди на САЩ

Военни на режима рисували фалшиви цели по земята, за да хаби врагът ресурси Иранските дронове камикадзе се оказаха проблем за САЩ и съюзниците им, които имат технологичното предимство във военния

За по-големи за социално осигуряване втори пенсии избираме от 3 вида фондове от 2027 година (Графика, обзор)

Най-сетне депутатите промениха Кодекса за социално осигуряване Размерът на средната трябва да надхвърли 760 евро с въвеждането на мултифондовете Ако не избереш сам

Армията е усилила въздушната охрана, а службите следят да няма “румънски сценарий” на вота (Обзор)

И вторият Съвет по сигурност заключи, че не сме пряко застрашени. Този път партиите поканени в МС, но не останаха доволни България не е застрашена директно от военните действия и не е страна в

Ердоган към Макрон: Турция полага усилия за дипломация и връщане към преговорите с Иран

Турският президент Реджеп Ердоган заяви в телефонен разговор с френския президент Еманюел Макрон, че страната му приема с тъга новините за цивилни жертви

>