БСП внесе промени в ИК за видеонаблюдение и активна регистрация

21.01.2021 14:37 Митьо Маринов
Корнелия Нинова СНИМКА: БСП

Започнаха срещите на левицата с извънпарламентарни партии за съвместно следене за честността на изборите

Изчистване на списъците от мъртви души с активна регистрация и видеонаблюдение при преброяването на бюлетините и изготвянето на протоколите. Тези две промени в Изборния кодекс са внесли днес от БСП в деловодството на парламента. Това обяви лидерката на левицата Корнелия Нинова преди началото на първата среща на опозицията с извънпарламентарни партии и граждански организации за провеждането на честни избори.

Идеята на левицата за видеозаснемането на вота включва и правенето на запис при преброяването на бюлетините в секционните комисии, който да бъде признат в съда, ако се наложи обжалване на изборните резултати, обясни още Нинова.

Според нея гласуваме по пощата е възможно едва след въвеждането на активна регистрация. "Ако то се приеме, ще е възможна и втората крачка", каза още соцлидерката.

Най-вероятно предложените промени в ИК ще се гледат още другата седмица в парламента.

Днес е първата от поредица срещи на БСП с извънпарламентарни организации, за съвместно следене на изборния процес. В заседанието в столичен хотел участват 15 партии и граждански сдружения, сред които партия АБВ, Социалдемократическа партия, Комунистическа партия, Съюз на отечеството, ГП "Ние гражданите", Съюз на пенсионерите 2004 и др., за които Нинова каза, че вече са си партнирали по време на избори.

Целта ни е да обединим усиля и да осигурим спокойствието на гражданите в изборите. Като най-голяма опозиционна партия има структури в цялата страна. Имаме членове в секционните комисии и търсим обединение, за да направим паралелното преброяване, каза още Корнелия Нинова.

Освен поканените организации много сами са потърсили БСП за партньорство в наблюдението честността на изборите.

За отказа на партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" да си сътрудничи с левицата, Нинова бе лаконична.

"Всеки има право на своя избор. Негово право е да се самоопредели къде е", каза тя и покани всяка партия да се присъедини към социалистите.

"Нека всеки заповяда. Тук може да ни обедини надпартийна ценност. Но тук не става дума за предизборни и следизборни коалиции", обясни още Нинова и добави, че не са отправили все още покана към Мая Манолова и нейното движение "Изправи се.БГ".

Други от От страната и света

Майката на Митко от Цалапица след срещата с министър Дечев: Обеща ни проверка

Разговаряхме с вътрешния министър Емил Дечев. Поставихме някои въпроси, който ще бъдат проверени и ще ни бъде даден отговор. Той не знаеше много неща за Васил Костадинов (шеф на пловдивската полиция)

Парламентът прие чакания закон за лобизма, но май ще се пренаписва - не го харесват дори подкрепилите го (Обзор)

Срещите на властта с представители по интереси (лобисти) трябва да са публични, а информация за тях ще се качва на страниците на институциите. Ще има и общ регистър

Говорителят на ЦИК: Гаранционният срок на машините за гласуване не е проблем

Подготовката за машинното гласуване за предстоящите избори върви в срок и не се очакват проблеми с устройствата. Гаранционният срок на машините за гласуване е изтекъл

Европейските борси приключиха низходящо

Водещите индекси на европейските фондови пазари приключиха низходящо днешната търговия, като инвеститорите следят внимателно ескалиращото напрежение в Близкия изток, предаде Си Ен Би Си

Почина авторът на герба и знамето на Перник Стоян Чифлички – Танани

Отдал е живота си на изкуството, творил е сценография и в Пловдивския театър Днес е починал почетният гражданин на Перник Стоян Чифлички – Танани. Тъжната новина сподели във фейсбук синът му Иво

>