"Музикаутор" съди НВО за авторски права

13.11.2020 14:04 Цветелина Шенева

"Музикаутор" ще заведе три съдебни дела срещу НВО и мобилните и кабелни оператори, които разпространяват стрийминг услугата HBO GO, обясниха от организацията за управление на авторски права.

Макар повече от пет години HBO GO да е достъпна у нас, платформата все още се разпространява с неуредени авторски права за музиката, а загубите за авторите и композиторите, чиито произведения звучат във филмите по HBO GO, са на стойност между 500 000 и 1 000 000 лева, твърдят от "Музикаутор".

"Нарастващият брой потребители на HBO GO е видим. Въпреки че всички си плащаме за тази услуга, тя не е лицензирана. Трябва да избегнем в тази тежка ситуация за творците те да не получават дори указаното по закон", каза композиторът и председател на Управителния съвет на "Музикаутор" Ясен Козев.

От 5 години организацията води преговори с НВО и операторите, които разпространяват стрийминг услугата НВО GО. От няколко месеца между "Музикаутор" и НВО има сключен договор, но той се отнася само за директните абонати на платения канал - тези, които ползват услугите му през сайта му.

"Над 95% от ползването на НВО GО обаче минава през кабелните и мобилните оператори и то остава нелицензирано", обясниха от организацията за уреждане на авторски права.

Материалният интерес по делата, които "Музикаутор" завежда, ще е за над 600 хил. лева - по 210 000 за всеки един от операторите, с които HBO Europe/ България има договори. "Авторските възнаграждения се дължат на правоносителите по закон", допълни Ясен Козев. Той даде пример и с български композитори, които не са получили възнаграждението си. "Александър Сано е продуцентът на "Диви и щастливи". Той ми обясни, че авторът на музиката към този филм, който може да се гледа в HBO GO, все още не е получил възнаграждението си."

"Смятаме, че случаят не е представен коректно от "Музикаутор", коментираха от НВО.

Други от От страната и света

500 хиляди заплати ще се индексират с инфлацията (Обзор)

Асен Василев автор на предложението, ГЕРБ и ИТН предупредиха - незаконно е, ще се харчи повече от събраното. Но го подкрепиха След цял ден обрати БСП остана сама в искането за редовен

Конституционен съдия: Ако всички откажат да са премиери, тогава редовният кабинет остава да действа

Конституцията не предвижда срок, в който президентът е длъжен да връчи третия мандат за съставяне на правителство, нито срок, в който съответната парламентарна група трябва да го върне

Производителят на бебешката каша с арсен: Продуктите ни са безопасни, БАБХ не познава регламента

"Категорично опровергаваме като невярна разпространената информация, че предлаганата от нас био зърнена каша съдържа неорганичен арсен в количества, които представляват риск за здравето на

Изтекъл клип с бой в тоалетните на училището издал директора на 138-о за камерите в тях (Обзор)

Евтимов има две обвинения - за нерегламентирано заснемане и за създаване на порнографско съдържание Изтекъл клип с бой от тоалетна е издал директора на 138-о училище в София

Ново дъно в парламента: вече и ритници към юмруците, обидите са “мърша” и “мухльо” (Обзор)

С първия истински бой в този парламент депутатите удариха ново дъно. Към размахваните в последните години юмруци, крещене, плюене и посягане сега се стигна до ритник в пленарната зала

>