Министър Терзийски: Нека се учим и възпитаваме да сме внимателни на пътя

09.11.2020 15:11 Камелия Александрова
Христо Терзийски СНИМКА: Архив

По решение на Генералната асамблея на Организацията на обединените нации всяка трета неделя на ноември се отбелязва Световният ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия. Тази година, в седмицата от 9 до 15 ноември, хора от целия свят ще отдадат почит към загиналите и ще отправят молитви за здраве и бързо възстановяване на получилите физически или психически травми.

В християнските храмове Световният ден ще бъде отбелязан на 15 ноември - ден и за осъзнаване на необходимостта от ново отношение и култура в движението по пътищата. Безопасността на движението е споделена отговорност. Нека обединим усилия в името на живота и всеки от нас даде своя принос.

Ето и обръщението на министъра на вътрешните работи Христо Терзийски:

Уважаеми съграждани,

На 15 ноември 2020 г. светът за петнадесети път ще се обедини от една и съща кауза – да се съхрани човешкият живот и да се отдаде почит на всички, които са го загубили в катастрофи на пътя. Решението от 2005 г. на Генералната асамблея на Организацията на обединените нации всяка трета неделя от месец ноември да бъде Световен ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия отговаря на днешните търсения на по-сигурни пътища, по-безопасни превозни средства и по-умели и отговорни водачи, пешеходци и пътници.

Всеки ден по пътищата на страната в движението се включват хиляди участници, за да стигнат до училището, службата, залата за тренировка, мястото за разходка и почивка и за да се върнат у дома. И всеки ден всички ние, забързани и увлечени от трафика, не забелязваме другите бързащи, ставаме невнимателни и се превръщаме в жертва на собственото си поведение. Само за последната 2019 г. в 6730 пътнотранспортни произшествия са ранени 8499 и са загинали 628 участници в движението по пътищата на страната, затова от самите нас зависи да намерим верния път към опазването на здравето и живота.

Ние сме част от света и нашите усилия за ограничаване на пътнотранспортния травматизъм допълват глобалните решения, насочени към забавяне на скоростта и отделяне на повече време за възприемане на света около нас и в нас. Нека заедно продължим по пътя на отговорния избор за движение със съобразена скорост, извършване на умели маневри, които не поставят хората в риск, и даване предимство на живота.

Нека се обърнем към себе си, към близките си и към вярата и си дадем надежда за дни без произшествия на пътя, за сигурност и за живот.

Нека се движим безопасно!

Нека се учим и възпитаваме да сме внимателни на пътя!

Нека безопасността на движението по пътищата бъде наша отговорност!

Други от От страната и света

Затвориха почти всички писти в ски зоната над Банско

Почти всички ски писти над Банско са затворени, с изключение на Ски път-1 и Коларски. Кабинковият лифт и пътят към планината все още работят, но има вероятност заради бурния вятър и тези съоръжения

Заплашват с убийство бащата на Сияна – вижте заканите към него

Той е категоричен, че няма да замълчи, да се скрие или да се откаже от битката, която е подел Бащата на загиналата Сияна – Николай Попов, алармира, че получава директни заплахи за убийство

Гръцкото правителство отговори на ултиматума на 18-те фермерски блока: Диалог да, но след вдигане на блокадите

С пълна блокада на "Кулата–Промахон" и основните магистрали за Нова година се заканиха координационните комитети от Централна Гърция, ако не получат дата за среща с премиера до утре сутрин Към

Кола пламна пред жилищен блок в Русе (Видео, снимки)

Автомобил „Ауди" се запали под балконите на блок „Детелина" в русенския квартал „Здравец-Изток". Веднага след запалване на двигателя се появил дим, а после и пламъци

Хванаха 18-годишен да шофира в Монтана след употреба на кокаин

Младеж на 18 години от село Медковец е задържан вчера в Монтана за шофиране след употреба на кокаин, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана. Той е бил спрян за проверка на булевард

>