Как да предпазим децата от вируси в училище

26.09.2010 19:29

Отново на училище. Но тази есен не е като предходната и всички други до сега. За ученици, учители и родители се налага да спазват  още по-стриктна лична хигиена, като превенция срещу Ковид-19. За да запазим здравето на децата e важно да се вземат предпазни мерки, както в класната стая, така и извън нея, а най-големият производител на дезинфектанти и професионални почистващи препарати у нас – „Хигиенно-медицинска индустрия“ призовава да си създадем няколко лесни навика:

Насърчавайте учениците да мият ръцете си! Това съветват на първо място всички здравни експерти и Световната здравна организация /СЗО/. Нека го правят старателно с вода и течен сапун няколко пъти на ден, поне по 30 секунди. Важно уточнение е, че температурата на водата няма значение. И още по-важно е как точно се случва измиването – търкане между пръстите, около палеца, на гърба на ръката и около китката.

Освен да се мият, учениците е хубаво да прилагат и дезинфектанти в ключови моменти като например влизане или напускане на класната стая при докосване на бравите на вратите, допир на повърхности, използване на учебни пособия, парапетите на стълбите и т.н.

Особено внимание трябва да се обърне при кашляне или кихане, а устата и носът трябва да бъдат покрити със свити лакти или хартиена кърпичка, която след това да се изхвърли незабавно.

Дори и с чисти ръце не спирайте да насърчавате учениците да избягват да докосват очите, носа и устата си. Ако наблизо няма вода трябва да са подготвени с малка разфасовка дезинфектант. Не бива обаче да забравяме и носенето на предпазна маска. Вирусите и микробите нямат шанс срещу децата които спазват правилата за дисциплина, дезинфекция и дистанция.

Пазете дистанция, категорични са и вирусолозите. Разбира се, минималното разстояние от 1,5 метра важи и в училище. Трябва обаче да се избягват прегръдки или други поздрави с пряк физически контакт.

Редовно проветряване на класните стаи също е от важно значение. Помещенията трябва да се проветряват редовно, включително по време на уроци. Определянето на фиксирани интервали за вентилация (напр. на всеки 20 минути) подкрепя последователното прилагане и понижава концентрацията на вируса и по този начин вероятността от инфекция намалява.

Поставянето на дезинфектанти във всяка класна стая, на входовете и изходите на училището е гаранция за качествено образование – без болести и зарази. Така провеждането на учебния процес ще продължи присъствено в клас.

Не забравяйте да използвате HMI SCRUB AL на път за училище и дома, в градския транспорт, в закусвалнята, преди и след хранене, след тоалетна, при докосване на пари. Бъдете отговорни и се грижете за вашето здраве!

Други от От страната и света

МВФ: Ако цените на енергията се задържат високи, ще подхранят инфлацията в световен мащаб

Ако цените на енергията се задържат на високи равнища, те ще подхранят инфлацията в световен мащаб. Устойчивите скокове в цените на петрола в исторически план са водели до по-висока инфлация и

Министерството на финансите ще предложи за продажба държавни ценни книжа за 150 млн. евро на аукцион

Министерството на финансите ще предложи за продажба държавни ценни книжа (ДЦК) със срочност десет години в размер на 150 млн. евро на аукцион, насрочен за 6 април

Г-7 е готова на всички нужни мерки за гарантиране на стабилността на енергийния пазар

Министрите на финансите и енергетиката на страните от Г-7 (САЩ, Канада, Япония, Великобритания, Франция, Германия и Италия) обявиха готовност да предприемат „всички необходими мерки“

Олексий Кулеба: Работим по започването на пътническа жп връзка между Украйна и България

"Работим по стартирането на пътническа железопътна връзка между Украйна и България през Румъния", заяви украинският вицепремиер Олексий Кулеба по време на срещата си с българския министър на

МВР проверявало двама полицаи за теч на информация към Ружа Игнатова

МВР е проверявало теч на информация към Ружа Игнатова и е изпратило материалите на Софийската районна прокуратура. Това става ясно от отговор на вътрешния министър Емил Дечев до депутата Божидар

>